Zatürre Ve Koronavirüs

Zatürre  akciğerlerdeki hava kesecikleri iltihapla dolması ile ortaya çıkan bir hastalık, akciğerlerdeki hava yolu işte ana hava yolu dediğimiz trakea bronşlar, broşürler ve alveoller diye gidiyor. Zatürree alveollerin iltihapla dolmasından oluşuyor. Bazen aniden birden albümlerde iltihap ortaya çıkabiliyor, bazen bronşit olarak başlıyor, ciddiye alınmıyor. Altta yatan risk faktörü varsa, Koah gibi o zaman direk zatürreye ilerliyor. Birkaç zatürre türü var.

zaturre ve coronavirus 150x150 Zatürre Ve Koronavirüs

Bir toplumsal kökenli zatürre ilerlediğimizi en sık gördüğümüz zatürre türü damlacık enfeksiyonu ile bunlar ağızdan çıkan, konuştuğumuz zaman saçılan damlacıklarla bir başkasına bulaşan zatürre ile bağışıklık sistemi ile alakalı. Yani biraz düşük size strese bilgisi, hasta hava kirliliği varsa zeminde koah varsa vs. Akciğer iltihabı oluyor. Tedavisi antibiyotik ağızdan ya da damar yoluyla hastalığın ciddiyetine göre antibiyotik gerekirse nefes açıcı vs vermek gerekiyor. Bazı zatürree türleri bakteriyel oluyor, bazıları bir hal oluyor. Bazıları ikisinin ortasında atipik zatürree dediklerimiz var. Bir zatürre özellikle ölümcül seyredebiliyor.

O domuz gribi periyodunda gördüğümüz bankalar. Gibi o zaman da erken tanı ve tedaviye erken ulaşma çok önemli. Basit bir griptir deyip geçiştirmek ve hekime başvurmak lazım. Yüksek ateşle seyreden genel durumu düşüren tipi olduğu gibi ateş olmayıp işte geçmeyen öksürük, sırt ağrısı, yeşil balgam çıkarma ile seyreden türleri de var. Zatürre aşısı dünya sağlık örgütünün kriterlerine göre uygulanması, 65 yaş üzeri her hastaya uygulanması ve artık kronik hastalıkları bulunan yaş sınırı olmadan işte astımı alerjisi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği vs gibi ya da kemoterapi gören hastalarda zatürre aşısı uygulanıyor. 5 yılda bir uygulanması gerekiyor.

Yine de bu bütün zatürree tiplerinde koruyan bir aşı değil ama koruyan bir aşı zatürre karşı bizim önerimiz yine grip aşısının yapılması. Ama unutmamalı ki grip virüsü her sene şekil değiştirerek bir mutasyona uğrayarak geliyor. Biz bir yıl önceki grip virüsünden koruyoruz hastaları yine de etkiler. Yine aynı koşullar gerek geçerli 65 yaş üstü herkese ya da kronik hastalık grup barındıran hasta gruplarına uygulanmaz. Atopik zatürree için bir aşımız yok. Onu sadece saptanıp tedavi edebiliyoruz.

Yorum Yaz

8 + 2 =