Yumurtalık Kistinin Çeşitleri Ve Sebepleri Nelerdir ?

Yumurtalık kistleri genel olarak 2 gruba ayırabiliriz ve tabiki buna göre sebeplerinden bahsetmek gerekir ilk grup fonksiyonel kist olarak da ifade edilen yumurtaların çalışması ya da aktivitesi esnasında meydana gelebilecek kistlerdir ki bunlarda bu aktiviteler sırasında meydana gelen herhangi bir problem, bir sorun nedeniyle kistin ortaya çıkması nedeniyle açıklanabilir, kadınlarda en çok gördüğümüz yumurtalık kisti folikül kisti olarak bilinir.

Folikül kistleri normalde bir yumurtanın gelişmesi esnasında yumurtalık içinde oluşan içi sıvı dolu bir yapının bir şekilde son dönemine yani yumurtanın atılması döneminde açılmaması bu folikül yırtılması ve yumurta atılmasıyla birlikte içinde biraz daha sıvı birikmesiyle ortaya çıkan kistler olarak bilinir ve çok sık karşılaştığımız bir çok kadında hayatın her döneminde görebildiğimiz kistlerdir.

yumurtalik kistinin cesitleri ve sebepleri nelerdir 150x150 Yumurtalık Kistinin Çeşitleri Ve Sebepleri Nelerdir ?Bunlar için genellikle herhangi bir müdahale gereksinimi olmamaktadır. Bununla birlikte corpus luteum kisti olarak da bilinen kanamalı bazı yumurtalık kistleri ile karşılaşabiliyoruz. Bunlar da yine özellikle yumurtanın atılmasından sonra yapının keskinleşmesi sonrasında ortaya çıkar. Bunlar söylediğim gibi tamamen sistemin yumurtalık aktivitesi sırasında ortaya çıkan yapılardır. Bazen gebelik sırasında yumurtalık kistlerine rastlayabiliyoruz.

Bunlar genellikle gebelik döneminin ya da gebelikle ilişkili durumun bitimini takiben, kendi kendine ortadan kalkan kistler olarak biliniyor. İkinci bir grup ise bunlar genellikle bu yumurta aktivitesi sırasında ortaya çıkan kistler değil, başka nedenlerle patolojik olarak söyleyebileceğimiz problem içeren kistler olabilmektedir. Bu kistlerden de en çok gördüğümüz çikolata kisti olarak bilinen ve rahim iç dokusunun yumurtalıklara sıçraması sonrasında yumurtalıklar içinde kan birikmesi nedeniyle ortaya çıkan kistlerdir.

Ayrıca yine yumurtalık içinde bazı yumurtalık yapısından kaynaklanan hücrelerin aşırı aktivitesi ile birlikte ortaya çıkan ve genellikle ameliyat etmek durumunda kaldımız kistler de ayrıca vardır.

Yorum Yaz

15 + = 18