Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Yüksek Tansiyon Neden Olur

Yüzde kızarıklık, ensede dolgunluk, nabzımı çok hissediyorum. Yatınca kalbimi duyuyorum gibi şikayetlerle gelen hastalarımızın altında yüksek tansiyonu bulmaktayız. Yüksek tansiyon tanısı ve tedavisi çok önemlidir. Çünkü kapalı bir sistem düşünün, tüm vücudumuzu besleyen damar sistemi bu sistemin çıkış yolu yok. Tamamen kapalı ve içinde basınç artıyor. Damarımsı iç yüzeyi endotel dediğimiz böyle fayans gibi tek katlı hücrelerle döşenmiştir.

Yüksek tansiyon ilk önce bu hücrelere zarar verecektir ya damar da genişleme ya da daralmaya yol açan sürecin sebep olacaktır. Dolayısıyla felç kalp krizi, böbrek yetersizliği gibi birçok hastalığı hastalıkların temelini oluşturacaktır. Dolayısıyla burada artık yaş çok önemli değil çünkü genç hastalarımızda da görebilmekteyiz.

Yüzde 95’inin nedenini bilmediğimiz bir hastalık grubu olduğu için yüksek tansiyon hastaları en azından ailesine tansiyonu olan herkesin yüksek tansiyon açısından. Zaman, zaman tetkik edilmesinde fayda vardır. Çünkü en önemli şey genetik gibi gözükmektedir. Çünkü sadece yüzde 5’ inin nedenini bulabilmek deyiz işte böbrekle ilgili böbrek üstü bezi ile ilgili ya da hormonal sebepler başka sebeplerle tansiyon olabilmekte. Ama bunun dışında yüzde 95’ inin sebebi bizim idiopatik dediğimiz tam olarak sebebini bilmediğimiz izah edemediğimiz ama çok tehlikeli sinsi giden bir hastalık grubudur.

Kalbimiz pompaladığı zaman damarlarımız da ölçümüz ilk basınç, büyük tansiyonu halkın bildiği büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 8 o küçük tansiyon ise kalbin pompalamayı bıraktığı gevşedi anda ölçülen tansiyondur. Bunun bir normali vardır. Büyük ve küçük tansiyonun belirli limitlerin üstünde olmasına biz yüksek tansiyon hastalığı diyoruz işte bu da Dünya Sağlık Örgütü ve hipertansiyon derneği tarafından 14- 9 olarak belirlenmiştir.

140- 90 ya da 14 -9 her iki sınıflandırmayı da kullanabiliyoruz. 14 -140 ya da 9-9 un üzerinde olan tarzları yüksek tansiyon olarak değerlendiriyoruz. Maalesef dünyada ve Türkiye’de çok yaygın ve çoğu da bilinmeyen bir hastalık grubu ve çok önemli bir hastalık grubu geçirilen perslerin geçirilen kalp krizlerinin birçok damar kalp ile ilgili ölümlerin böbrek yetersizliğinin birçok hastalığın aslında altında yatan ana sebeptir. Yüksek tansiyon tedavisinde elbette ilaçlar kolay rafta duruyor. Ama daha da önemli olan şey hayat tarzı değişikliği.
yuksek tansiyon neden olur 150x150 Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Birçok yüksek tansiyonu nasıl gördüğümüz hastalarımız hareketsiz yüksek kilolu yandaş hastalıkları olan tuz tüketimi bol olan karbonhidratı çok seven, gerçekten hayat tarzı değişikliği çok önemli çünkü yüksek tansiyonları biz evleniyoruz. Tedavi ederken eğer bir yüksek tansiyon, evrenin yüksek tansiyon, 53 yüksek tansiyon yani en azından en kötü durumuna kadar şimdi en az durumda yani evre birde mesela tansiyonu 14 ile 16 arasında olan hasta grubu bunlarda ilaç kullanmadan da başarı sağlayabilirim. Bunu şunun için söylüyorum, ilaç kullanmak önemli değil, ilaç kullanılır ama kimyasal ile hem etkisi vardır. Hem yan etkisi vardır.

Onun için yaşam tarzı değişikliği belki daha önemlidir. Dolayısıyla hastanın kilolu ise kilo vermesi, hareketsizse hareket etmesi, kolesterolü yüksekse düşürmesi, şekeri varsa düzenlenmesi gibi birçok faktörün ele alınması, hastanın büyük ihtimalle tansiyonunu rahatlatacaktır. Biz genel de yaptığımız şey özellikle evre bir hastaların da yaşam tarzı değişikliği birkaç ay takip edip eğer zapturapt olmazsa tansiyonun istediğim seviyeye düşmesi o zaman ilaç tedavisi veriyoruz. Elimiz de binlerce ilaç var.

Bu konuda da çok büyük bir suiistimal var her hastaya yine her hastaya raftan özel bir ilaç almak lazım. Herhangi bir ilaç herhangi bir hasta için doğru bir ilaç olmayabilir. Bunun gerçek bir kardeşlik teknik değerlendirme lazım işte yüksek tansiyon ne yapar? Damarda genişleme yapar, yüksek tansiyon ne yapardık? Damarda daralma yapar, yüksek tansiyon ne yapar? Kalbimizin kasını kalınlaştırılır, yüksek tansiyon ne yapar? Kalbimizin gelişme, basınçlarını bozan bütün bunların değerlendirmesini ona uygun tedavi olması lazım. İlaç alan yüksek tansiyon tedavisi almış olmayabilir. Bu bakımdan doğru bir değerlendirme, arkasından doğru tedavi vermek elzemdir.

Yorum Yaz

+ 10 = 13