Vitaminler Nasıl Kullanılır? Multivitamin Kullanmak Yararlı mıdır?

Merhaba, ben eczacı Fatma Gündoğdu Şengül, bugün sizlere içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hepimizin önceliği haline gelen vitamin ve besin desteklerinden bahsedeceğiz. Şehir hayatı, uzun çalışma saatleri, stres, sigara ve alkol kullanımı yetersiz ve dengesiz beslenme, uykusuzluk, kronik hastalıklar gibi birçok etken başlığımızı olumsuz etkiler. Uygun gıda takviyeleri kullanarak bağışıklığınızı kuvvetlendirir. Kendimize bizleri hasta edebilecek virüs ve bakteriler gibi patojenlere karşı koruyabiliriz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi denilince aklımıza ilk gelen c vitaminidir. Vücudumuzda sentezlenen dediği gibi depolamada için günlük olarak gıdalarla veya besin takviyeleri ile almamız gerekir. Kadınlar ve erkekler için gerekli dozlar, farklılık göstermekle birlikte günlük olarak 80 miligram alınması gereklidir. D vitamini bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin patojenlere karşı mücadele kabiliyetini arttıran önemli bir vitamindir. Toplumun büyük kesiminde d vitamini eksikliği hatta yetersiz de mevcuttur yaşa bağlı olarak vücutta azalan vitamin sentezi nedeniyle gıda takviyesi olarak alınmasına gereksinim artmaktadır.

vitamin takviyelerinin kullanimi ve etkileri 150x150 Vitaminler Nasıl Kullanılır? Multivitamin Kullanmak Yararlı mıdır? Günlük olarak alınması gereken d vitamini 5 mikrogram yani 200 uluslararası ünitedir. Çinko ise vücudumuzda demirden sonra en çok bulunan elementtir. Çinko eksikliğinde enfeksiyon hastalıklarında artış görünür. Çinko eksikliğinin en çok
70 yaş grubunda bulunan yaşlılarda görüldüğü unutulmamalıdır. Besinlerle veya gıda takviyeleri günlük olarak almamız gereken çünkü miktarı 10 gr dır gıda takviyeleri kullanımında genel yaklaşımlardan kaçının.

Kişiye özel bir yaklaşım sergilemelidir. Burada kişinin gereksinimleri, yaşı cinsiyeti, kronik rahatsızlıkları, beslenme alışkanlıkları gibi dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Sizler için uygun gıda takviyesini hangi dozda ve ne kadar süreyle kullanacağınıza karar verirken, hekiminize ve eczacınıza danışmanız tavsiye ederim.

Tüm takviyeleri alırken aktif formda olmaları mümkün olan en güncel formülasyon ve teknolojilerle üretilmeleri bir yararlanmanın yüksek olması maksimum fayda için oldukça önemlidir. Sağlıklı koşullarda üretilip depolanan uygun standartlardaki orijinal ürünler için eczaneleri tercih etmenizi hatırlatır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 13 = 14