Verem Tüberküloz Hastalığı Ppd Test Bulaşıcı Hastalıklar

Akciğerler de bulunan ilerlediği takdirde tehlikeli olan ve bulaşıcı bir hastalık dolayısıyla tanı ne kadar erken ulaşırsa tedavisi o denli kolay ama uzun bir süreç veremin belirtileri aslında kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik geçmeyen öksürük, bazen sırt ağrısı ve kanlı balgam. Verem tanısı koyabilmek için biz önce balgamda verem mikrobunun arıyoruz. Hasta balgam çıkarıyorsa akciğer filmi görüntüleme yapıyoruz. Gereksiz tomografi çekiyoruz, cilt testleri yapıyoruz.

Tüberkülin deri testi dediğimiz, kan da yine yeni yöntemlerle kantaron dediğimiz bir test yöntemi ile dolaylı yoldan arıyoruz. Eğer bulamazsak balgam çıkarmıyorsa ama şüphelendiğimiz bir görüntü varsa bu defa bronkoskopi dediğimiz içeriye girerek. Oradan direk sekresyon örneği alıp incelemeye gönderiyoruz. Pozitif bulunduğu anda hastayı eğer direk balgam da pozitif ise hastayı izolasyona alıyoruz. Ailesini tanıyoruz ailede çünkü bulaşıcı olduğu için yine damlacık enfeksiyonu olarak bulaşıyor.

verem tuberkuloz hastaligi ppd test bulasici hastaliklar 150x150 Verem Tüberküloz Hastalığı Ppd Test Bulaşıcı Hastalıklar

Tedavi de 4 tane antidepresan ilaç var. Onlar kullanılıyor. Çeşitli kombinasyonlarla yan etkilerini takip etmek gerekiyor. Karaciğer, göz, kulak üzerine yan etkileri olabiliyor. Onları aralıklı takip etmek lazım. Hastanın bir süre raporlu olarak bazı koşullarda hastane ortamında izolasyon da çoğunlukla evinde istirahatte tutulması iyi beslenme şart. Artan bir şeyde veren ve dünyada da ülkemizde de yani verem aşısı yapılıyor.

Uygulanıyor ama buna rağmen insanların yaşam şeklindeki değişiklik, düzensiz beslenme, düzensiz uyuma, yorgunluk, hava kirliliği vs gibi düşüren faktörler ile bulaşıcılığı daha yatkın olunuyor. Verem savaş dispanseri Türkiye’de hastaları takip ediyorlar. Tedavilerine onlar verebiliyor korkulacak bir hastalık değil, adı korkunç ama 1952 ye kadar evet insanlar bu hastalıktan ölüyordu. Şimdi artık tanı konulduktan sonra ne kadar basit tedavisi olan bir hastalık.

Yorum Yaz

94 − = 92