Üst Boyun Omurga Sendromu

Merhaba, bugün sizlere krono servikal sendrom başka bir deyişle üst boyun omurga sendromdan bahsedeceğim. Şimdi bizim üst boyun bölgemiz c bir atlas ve axis dediğimiz kemikleriyle onların etkileşimde olduğu kafa tabanı bölgesi yani oxford tan oluşmaktadır. Şimdi bu bölgede çok sayıda önemli damar ve sinir yapı bulunmaktadır. Az önce bahsettiğim cebir atlas ve axis kemikleri anormal bir pozisyonda kilitlenirse ki biz buna biz fonksiyon blokaj adını veriyoruz.

Az önce bahsettiğim damar ve sinir yapıları üzerinde stres yaratarak bir dizi semptom ve problemin gelişmesine neden olurlar. Şimdi bu semptom ve problemlerden bahsetmeden önce bu bölgede neden bir disfonksiyon gelişir onlara bakalım. Öne doğru uzun süre eğik oturma. Örneğin cep telefonuna uzun süre bakma gibi trafik kazaları, travmalar, postüral problemler, çene sorunları, stres kuyruk sokumu üzerine düşme gibi nedenlerden dolayı bu bölgede disfonksiyon gelişebilir.

ust boyun omurga sendromu 150x150 Üst Boyun Omurga Sendromu

Bu bölgede disfonksiyon gelişmesine bağlı olarak az önce bahsettiğim damar ve sinir yapıları üzerindeki strese bağlı olarak vertigo kulak çınlaması, baş ağrısı, migren ataklarının tetiklenmesi, kronik yorgunluk, beyin, sisi gibi problemlerin gelişmesine neden olabilir. Tabiki bu problemlerin üst boyun dışı kaynaklı nedenleri de bulunmaktadır. Öncelikle ilgili uzman hekimin muayenesinden sonra yapılacak fiziksel değerlendirmede bu disfonksiyonu yönü ve derecesi belirlenir.

Gerçekten bu problemler üst boyundan mı kaynaklı yoksa vücudun uzak yerlerindeki bir problemin osteopati faysal bağlantılarla bu alana mı yansıyor?

Bunun bir değerlendirilmesi gerekir. Bütün bu işlemler uygulandıktan sonra uygun mobilizasyon var. Manipülasyonlar, kas enerji teknikleri gibi manuel terapi yöntemleri uygulanır ve kişiye özel bir fizyoterapist tarafından verilecek. Egzersiz ile bu disfonksiyon giderilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 29 = 38