Toksik İlişki Nedir – Toksik İlişkiler Nasıl Anlaşılır

Şiddetin birçok türü var. Sevgili izleyiciler en yaygın uygulanan anlardan biri de duygusal şiddet, hatta ilişkilerde duygusal şiddet arttıkça toksik ilişki haline gelebiliyor. Toksik ilişki, duygusal şiddet ile çok bağlantılı bir şey. Çünkü duygusal şiddete uğrayan kişi bir süre sonra toksik bir ilişki içerisinde buluyor. Kendi toksin bir diğer anlamı zaten zehirli toksik ilişki, toksik insan, zehirli ilişki zehirli insan anlamına geliyor. Fakat arada bir ayrım var, duygusal şiddete, istismarcı ilişkilerin çoğunda bunu fark etmeden yapabiliyor.

toksik iliski nedir 150x150 Toksik İlişki Nedir Toksik İlişkiler Nasıl Anlaşılır

Fakat toksik ilişki de yani istismarı yapan kişi bunu bilinçli ve tutarlı bir şekilde uyguluyor. Toksik ilişki de kişi kendini değersiz ve mutsuz hissediyor. Birinci olarak aslında eleştiriden bahsedebiliriz. Eleştir ama bu işi oldukça rahatsız eden bir eleştiriden bahsediyoruz, ikinci olarak da lakap takmaktan bahsedebiliriz. Üçüncü olarak da işlevselliği kısıtlama okula gitmesinden tutun, işlerine gitmesine kadar bütün sosyal aktiviteleri kapsayan bir durumdan bahsediyorum. Dördüncü olarak pasif agresif hareketler pasif agresyon da diyoruz aslında kişi bir şeyden rahatsız olmuştur.

 

İstismarcı ilişki içerisinde bir durumdan hoşnut değildir. Fakat bunu eşiyle partneriyle paylaşmak yerine sadece surat, asar ve sessizliğini korur. Bu davranışlar gün geçtikçe artarak insanın psikolojisine zarar veriyor. Ancak kişiler bunu kabullenmekte zorlanabiliyor ilişkin ilk gününden ortalarına ve sonlarına doğru gittiğimde muhakkak istismara uğrayan kişide birtakım değişiklikler fark ediyoruz. Bu ruhsal da oluyor, fiziksel de oluyor. Psikosomatik rahatsızlıklar en başta geliyor. Yani psikolojinin bedene vurma durumu.

Daha sonra depresyon üçüncü sırada yaygın anksiyete bozukluğu devam ediyor. Dördüncü neyse travma sonrası stres bozukluğu ile çok fazla karşılaşıyoruz. Biz ko terapi ile toksik ilişki sağlıklı bir ilişkiye dönüştürmek mümkün. Sizin farkındalık kazanmanız, yüzleşmeniz ilişkinizi bitirmek demek değil, kendi yollarını keşfediyor oluyorsunuz. bir çift terapisi ile bunu yapabilmek mümkün. Bireysel terapi ile yapabilmek mümkün. Çift terapisi alacaksanız eğer şunu diyerek gelebilmek çok önemli. Ben eşim için geliyorum demek değil. Ben kendim için kendi yollarını keşfederek gelmek istiyorum dediğiniz zaman.

Hakikaten biz psikoterapide çok olumlu sonuçlar elde edebiliyoruz. Evet, sevgili izleyiciler bugünde baştan sona sağlık haberlerimizin sonuna geldik. Eğer soru ve görüşlerinizi bize iletmek isterseniz aşağıda yazılı mail adresimize maillerinizi gönderebilirsiniz. Tekrar görüşene dek kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

98 − = 90