Tenisci Dirseği Hastalığı Nedir?

Tenisçi dirseği lateral epikondilit olarak da bilinmekte ve sıklıkla haftada 2 saatten fazla tekrarlayıcı aktivite gösteren ya da spor yapan hastalarda sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Dirseğin dış tarafında ağrı ile bu hastalar bize gelmekte, bu bölge üzerinde oldukça yüksek derecede hassasiyet söz konusu ve özellikle el birliği ile bir şeyleri kaldırırken herhangi bir cismi kaldırırken dirseklerinde ağrı ortaya çıkabiliyor. Bu hastalarda sıklıkla zorlanmaya bağlı olarak dejeneratif bir hadise dirsekteki yapışan kasların yaptıkları yerlerde oluşan bir jenerasyon ortaya çıkıyor.

Tekrarlayıcı hareketlerle çok ilişkilendirilmiş ilk dönemde özellikle el bileğini dinlendirici çok fazla zorlayıcı hareketlerden uzak tutan bileklikler veriyoruz. Bu hastalarımıza ve bunlardan büyük oranda fayda görebiliyorlar. Ancak fayda görmeyen hastalarda aktivitelerini kısıtlayan enjeksiyonlarda yine fayda görülebiliyor. Kortizon ya da prp denilen enjeksiyonlarda büyük oranda fayda görebiliyor. Bu hastalar yaklaşık 6 ila 9 ay boyunca konservatif cerrahi dışı tedavilerden fayda görürler.

tenisci dirsegi nedir 150x150 Tenisci Dirseği Hastalığı Nedir?Artroskopik olarak yani birkaç tane delikten dirsek içine girilerek bu bölgedeki yıpranmış doku temizlenebiliyor. Tenisçiler de yaklaşık yüzde 5 oranında görülebilmekte, bu yanlış raket tutuşu ile tellerin fazla sert olmasıyla ya da zeminin çok sert olmasıyla karşımıza çıkabiliyor. Raket tutuşunun değiştirilmesi, tellerin gevşetilmesi ile rahatsızlıklar azaltılabilmektedir. Özellikle tenisçilerde bekent sırasında bekent vuruşlar sırasında bu şiddetli ağrılar ortaya çıkabiliyor.

Bu durumda hastalarımıza 02-50 bekenti kullanmalarını öneriyoruz. Yine tenisçi dirseği tedavisi sırasında fizik tedaviden faydalanabiliyoruz. Hastalarımız tenisçidir cerrahi tedavi gereksinimi ancak yüzde 5 ila 10luk bir grup da ortaya çıkabilmekte. Yine tenisçi dirseği antiinflamatuvar ilaçların kullanımı ile hastaların şikayetleri azaltılabiliyor.

Yorum Yaz

85 − = 76