Sürekli Alerjik Nezlesi Olan Kişiler Ne Gibi Önlemler Almalıdırlar?

Sürekli alerjik nezlesi olan kişiler öncelikle hangi alerjenlere karşı daha duyarlı olduklarını bilmeleri gerekmektedir. Bunu bazı alerji deri testleri ile saptayabiliyorlar. Bazı testler deri testleri ve laboratuvar testleri ortaya koyabiliyoruz. Mevsimsel alerjik rinit te korunma yolları ile sürekli alerjik olmayan pek değişmez. Burada temel yine alerjisinden korunma dır. Alerjenle teması olabildiğince az tutulmasıdır. Bu şunu getirecek bir alerjen yükünün azalması şeklinde kişiye yansıyacaktır.

Bu da belirtileri daha az olması. Kişinin daha az rahatsız olması anlamına gelir. Yine sürekli alerjisi olan kişiler özellikle sürekli alerjik rinit ile hastalarda ev içi alerjenler ön plandadır. Ev tozu akarları yine küf mantarları bunlar daha ön plandadır. Bu bireylerin dikkat etmesi gereken alerjen yükü azaltması adına dikkat etmesi gereken durumlar evin içinde ev tozu akarı barındırabilecek halı gibi.

surekli alerjik nezlesi olan kisiler ne gibi onlemler almalidirlar 150x150 Sürekli Alerjik Nezlesi Olan Kişiler Ne Gibi Önlemler Almalıdırlar?

Perde gibi tüylü oyuncaklar gibi çocuklar için de evcil hayvanlar gibi yine onların tüylerinden oluşabilecek alerjik reaksiyona bağlı olarak söylüyoruz. Bunları evin içinde tutmaları lazım. Yine battaniyeler, tüylü battaniyeler, sürü yorganlar, yastıklar vs. Onun dışında kişi yattığı çünkü saat saç dökülme vücudumuzda dökülmeler oluyor. Cilt dökülmeleri oluyor. Bunlar da alerjik reaksiyona yol açabiliyor.

Yastığını, yorganını yatak çarşafını, düzenli aralıklarla 60 derecenin üzerinde mutlaka yıkanması gerekmektedir. Dışarıdan gelen dışarıdan geldiğinde üzerine hemen değiştirip o şekilde içeri girmesi gerekmekte. Evcil hayvanlar konusunda köpekler biraz daha az alerjik bir aslında kedilerde yani köpek tüyü kedi türüne göre daha az alerjik reaksiyon gösterirler buna. Ama eğer illa evcil hayvan beslenecek sede bunun yatak odasını kesinlikle alınması gereklidir. Sürekli alerjik rinit, çünkü ev içi alerjenlere karşı gelişen bir durumdur. Banyoda mutfakta oluşan küf mantarlarının da oluşmasına izin verilmemeli ve sık aralıklarla temizlenmelidir.

Alerjik Nezle Tanısı Nasıl Konur

Alerjik nezle tanısını koyarken aslında biz temel başvurduğumuz şeyler hastanın hikayesi, hastanın aldığımız anamnez dediğimiz hastanın bize anlattıkları şikayetlerini dinliyoruz. Ondan sonra da bizim fizik muayene miz yani hastayı muayene ediyoruz. O bulgularla biz bir ön tanı koyuyoruz ve alerjik nezle belirtileri burunda kaşıntı, hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde batma, yanma, sulanma gibi şikayetler olan hastalarda burun içi genelde soluk bir mukoza sahip soluk görüntüye sahip.

Şeffaf bir akıntı söz konusu. Gözler kızarık olur, göz etraflarında morluklar olabilir, yine afişler olabilir. Ciltte göz etrafında bunlarla biz ön tanıyı koyabiliyoruz. Yalnız bazı testlerle de tanıyı kesinleştirmek biliyoruz. Bunlar çoğu zaman klinikte kullanılmasa da bazen gerekmektedir. Bu testler cilt testleri 3 şekilde yapılan cilt testi var ayrı ayrı ama en çok deri prick testi dediğimiz testi kullanılmakta.

Kolun ön yüzüne ön kolun ön yüzüne ve alerjenlerin enjekte edilmesiyle yapılan bir test ve alerjinin ciltte oluşturduğu reaksiyonun miktarına göre teşhis edilmekte. Alerjik nezle ve hangi alerjene duyarlı olduğu kişinin bile var. O tarz testlerimiz var. Bunlarda spesifik o alerjene karşı oluşan spesifik immün globulin eylerin tanınması esasına dayanır. Genel olarak bu şekilde alerjik nezle hastalığında tanı koymaktayız.

Yorum Yaz

64 − 61 =