Serebral Palsi Ve Ortopedi

Merhaba serebral palsi bir merkezi sinir sistemi hastalığı, tabiki çocukları etkileyen bir rahatsızlık, ondan hemen sonra çok farklı sebeplerden olabilir ama sonuçta beyne oksijen gitmesinin azlığına bağlı meydana gelen merkezi sinir sisteminde ilerleyici olmayan etkilere sahip bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Serebral palsi her ne kadar merkezi sinir sistemi hastalığı olsa da, sonuçta uç organları etkileyen bir hastalık olduğu için özellikle alt ekstremite denilen bel altındaki bölgede ortopediyi ilgilendiren problemlere sıklıkla yol açan bir rahatsızlıktır.

Üst ekstremite yani ellerde kollarda omuz bölgesinde rahatsızlık oluştursa da ortopedik açıdan bunların fonksiyonel açıdan çok etkileyici bir özelliği yoktur. Serebral palsi alt ekstremitede özellikle kalça tarafındaki bölgede ve diz, ayak bileği bölgesinde serebral palsinin olumsuz etkileri olur. Bunların dereceleri son derece farklıdır. Kimi hastada kalça eklemi çok fazla tutabilir. Kimisinde diz, kimisinde ayak bileği ama bunların hepsinde muhakkak ki mobilizasyon da yürütmeyle ilgili problemler oluşabilir.

serebral palsi ve ortopedi 150x150 Serebral Palsi Ve Ortopedi Bunların zamanında önlenmesi ve bunların tedbirlerinin alınması son derece önemlidir. Çünkü bunlar eğer dikkate alınmayıp tedavisi uygun bir şekilde yapılmazsa, zaman içerisinde alt ekstremitenin diğer bölümlerini de olumsuz etkilemeye başlarlar. Serebral palsi de en fazla etkilenen bölge diz ve kalça bölgesidir. Çocuklar özellikle bizim zıplama pozisyonu dediğimiz parmak ucunda dizleri bükük ve kalça ekleminde yine bükük şekilde yürümeye çalışırlar.

Bunların dereceleri son derece farklıdır. Bunlarda yapılan cerrahi yöntemler var. Cerrahi öncesi yöntemlerde fizik tedavinin, botoks tedavisine etkisi olabilir ama cerrahi yöntemler içerisinde tendon transferi dediğimiz yani fazla çeken kasın tendonunun diğer tarafa nakledilmesi, osteotomi denilen kemik düzeltme ameliyatları veya ten atom dediğimiz tendon gevşetme ameliyatları tedavileride son derece etkilidir. Hayatın kalitesini yükseltir, yürümeyi kolaylaştırır ameliyatlar sonrasında rehabilitasyon yine devam etmek zorundadır. Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

9 + = 10