Safra Kesesi Taşı Ve Tedavi Yöntemleri

Merhaba, bugün safra kesinin taşlı hastalıklarından bahsedeceğiz. Hepimizin bildiği gibi safra kesesi karaciğerin altında bulunan içi boş bir organ görevi, safrayı, depolamak, safra karaciğerde üretilir. Safra kesesinde depolanır ve onikiparmağa dökülerek yediğimiz yiyeceklerin sindiriminde kullanılır. İşte bu kullanım sırasında safra akışkanlığını bozan her durumda safran içinde bulunan fosfolipidler listesinden sting gelinler gibi.

safra kesesi tasi ve tedavi yontemleri 150x150 Safra Kesesi Taşı Ve Tedavi Yöntemleri

Kolesterol gibi dengeyi bozan her durumda safran içeriği katılaşabilir ve safra kesesinde taş oluşabilir. Safra kesesinde taş oluştuğu zaman her zaman bir belirti vermez. Belirti vermediği durumda genellikle başka başka nedenlerle yapılan bir kamu personeli grafisi sonucu tesadüfen ortaya çıkabilir. Safra kesesinde taş bulunduğu durumlarda eğer herhangi bir hastalık belirtisi bir şikayet yoksa bu kişilerin hepsine ameliyat önermiyoruz.

Ancak bazı durumlarda bu hastaların herhangi bir şikayeti olmasa dahi ki bu şikayetler genellikle yemeklerden sonra ortaya çıkan hazımsızlık şikayeti, anlamsız karın ağrıları gibi şikayetlerdir. Bu şikayetler olmasa bile bazı durumlarda bu kişileri ameliyat önermekteyiz. Bu durumlar hangileri? En önemlisi uzun süre hastalara ulaşamayacak isek hastaların şeker hastalığı varsa yaşlı ysa porselen safra kestirdiğimiz özel bir durum varsa.

Bu durumlarda herhangi bir şikayet olmasa dahi yine cerrahi öneriyoruz. Ancak safra kesesinde taş var ve belirti varsa yani hastanın şikayeti varsa bu durumlarda yine cerrahi öneriyoruz. Yapılan cerrahi ise artık 1986 dan beri çokça popüler olan laparaskopik girişimlerdir. Laparaskopik kolesistektomi yapıldığı zaman hastalarımızı yalnızca bir gün hastanede yatırıyoruz. Ertesi gün taburcu ediyoruz.

Ve birkaç gün içinde normal hayatlarına dönebiliyor. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

35 + = 42