Safra Kesesi İltihabi Ve Tedavi Yöntemleri

Merhaba, bugün safra kesesi taş hastalığının acil bi durumu olan kese iltihaplanması tıbbi deyimiyle akut kolesistitten bahsedeceğiz. Akut kolesistit taşa bağımlı olabileceği gibi taşsız yani akal close kolesistit formunda da görülebilir. Burada sorun eğer taş varsa ve kesenin ana safra kanalına boşalmasını engelleyen bir durum olduğunda safra ana safra kanalına akmayacaktır. Ancak Safra içindeki kese duvarında oluşan mukus sekresyonu devam edeceği için, safra ödeme geçecek ve şişecektir.

Bu durumda bunun olduğu her yerde klasik bilgi olarak enfeksiyon olacağından safra kesesi, duvar kalınlığı artacak ve hastanın şikayeti başlayacaktır. Bu şikayet hiçbir zaman azalmayan ve giderek artan karın ağrısı, sağ üst kadranda olabileceği gibi bir yer kolik dediğimiz gidip gelen azalan ağrı şeklinde olabilir.

Eğer tabloya müdahale edilmezse, yani hasta beslenmeye devam ederse bu safra kesesi kalınlığında artış devam edecek demektir. En son safra kesesi duvarında kanlanmanın azalmasıyla sonuçlanacak demektir, ve bunun sonucunda da safra kesesinde perforasyon yani delinme ortaya çıkabilir. Sağ üst kadranda geçmeyen bir ağrı olduğunda mutlaka bir sağlık merkezine başvurulması gerekir, ve akut kolesistit tanısı konulduğunda tedavi son derece kolaydır.
safra kesesi iltihabi ve tedavi yontemleri 150x150 Safra Kesesi İltihabi Ve Tedavi Yöntemleri

Yapılacak basit bir ultrasonografi işlemi ile safra kesesi etrafındaki ödem sıvı artışı tespit edilebilir. Hastanın birimleri ölçülür, beyaz küresi ölçülür ve bunlarda yükseklik tespit edildiğinde eğer şikayetlerin üzerinden 72 saat veya daha az süre olmuşsa, bu hastalar güvenle ameliyat edilebilir. Ancak akut kolesistit durumu söz konusu olduğunda yani şikayetlerin üzerinden 72 saat geçtiğinde genellikle tercih ettiğimiz soğutma tedavisi dediğimiz antibiyotik ve 6 hafta sonra elektif safra kesesi ameliyatıdır. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 7 = 12