Reflü Hastalığı Nedir İlaç Tedavisi Ile Geçer Mi?

Reflü Hastalığı Nedir İlaç Tedavisi ile Geçer mi

Özellikle gazeli çocuk, gastroenteroloji, reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması, normalde yemek borusunun altındaki mekanizmalarla bu gerek kaslı olsun, oradaki diyafram ve bağlar, mide içeriği yemek borusuna geri kaçmazken bir şekilde bu bariyeri bozulduğunda da mide içeriği geri kaçar reflüye sebep olur ve daha sonra da bir takım semptomlara şikayetlere neden oldu.

Nedir bu şikâyetler? Öncelikle yemek borusu hücrelerinin mide asidine dayanıklı olmadığının altını çizmek lazım. Bu nedenle mide içeriği yukarı doğru kaçtığında hastalar yanma hissedebilirler.

reflu hastaligi nedir ilac tedavisi ile gecer mi 150x150 Reflü Hastalığı Nedir İlaç Tedavisi Ile Geçer Mi?

Mide içeriğinin geri gelişini reflü tansiyon dediğimiz mide içeriğini hissedebilirler. Bu durum devam ettiğinde buna bağlı komplikasyonları da hastalar yaşayabilir, yutmak da zorlanırlar. Bazen mide içeriği daha yukarılara kadar kaçar ses kısıklığı, boğazda ağrı, gıcık hissi gibi şikayetlere, semptomlara sebep verirler. Reflü semptomları sebep verdiğinde artık reflü hastalığı diye adlandırılır.

Tedavisi özellikle mide ve asidini baskılayan foton pompa inhibitörleri dediğimiz ilaçların doksanlarda piyasaya çıkması ve kullanıma girmesiyle reflü tedavisinde ciddi adımlar attık. Böylece bu ilaçları kullandığınızda mide asitleri baskılıyor ve asit yukarı çıkmadığında hastalarda rahat oluyorlar.

Genelde yüzde 85-90 en az hastalar bu tedaviye yanıt verirler. Bazen bu ilaçlara rağmen yanıtsız hastalar kalabiliyor. Zaman aslında ilk sorguladığımız ilaçların doğru kullanılıp kullanılmadığıdır. Onun dışında da başka tedavi seçenekleri oluyor. Eskiden bir ara popüler olan benim de oldukça fazla uyguladım ama şimdi biraz daha popülaritesini kaybetmiş endoskopik tedaviler var ilaca rağmen reflü şikayetleri ve komplikasyonları sorun olduğunda ortaya çıktığında da hastaları cerrahi yönlendirebiliyor.

Yorum Yaz

− 7 = 2