PRP Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bugün size PRP tedavisinin ne olduğu, hangi hastalıklarda kullanıldığı ve başarı oranları ile ilgili bilgiler vereceğim. Prp ingilizce olarak platelet rich plazma yani trombosit en zengin sıvı demektir. Trombositler vücudunuzda herhangi bir yerde bir zedelenme hasarlanma olduğunda o bölgeye gidip içlerindeki faktörleri salarak orada iyileşmeyi başlatan hücrelerdir. Biz kas iskelet sisteminde PRP tedavisi en çok eklem kireçlenmelerinde eklem kıkırdağının ilgilendiren hastalıklarda eklem için menüsküs ve bağ gibi dokuların bozukluklarında tendon ve kasların kemiğe yapışma yerlerinde oluşan hasarlanma var da tedaviye yardımcı olarak kullanıyoruz.

PRP tedavisi hazırlarken hastadan yaklaşık 20 cc kadar kan alıyoruz. Bu kanın santrifüj işleminden geçiriyoruz. Kanın plazması ve kırmızı kan hücrelerinin olduğu 2 ayrı bölge oluşuyor. Bu açık renkli olan bölgeden aldığımız trombositleri konsantre halde zedelenen bölgeye uyguluyoruz. Biz PRP tedavisini proloterapi eklem içindeki onlar ozon tedavisi gibi diğer tedavilerle kombine halde uyguladığımızda daha başarılı sonuçlar alıyoruz. PRP tedavisi hasarlardan bölgelerde iyileşmeyi uyaran bir tedavi olduğu için tedavi seanslar halinde uygulamak daha faydalı sonuçlar verir.

prp tedavisi 150x150 PRP Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?Genelde 3 veya 6 seanslık aralıklarla bu tedaviyi uyguluyoruz. PRP tedavisinin klinik şartlarında uzman hekimler tarafından uygulanması gerekir. PRP tedavisi kişinin kendi kanından elde edilen bir tedavi olduğu için herhangi bir yan etkiye, bir reaksiyon ya da bir alerjik durum ortaya çıkarmaz PRP tedavisi uygulanırken, işlemin ağrısız olması için yüzey alan istediler kullanıyoruz.

PRP tedavisi ve kök hücre tedavisi birbirine çok karıştırılan 2 farklı tedavi yöntemidir. Kök hücre tedavisinde kişinin yine kendisinden elde ettiğimiz kök hücreleri kullanıyoruz. Kök hücreler başka hücrelere dönüşme potansiyelleri olan tamamıyla farklı hücrelerdir. PRP tedavisinde ise iyileşmeyi ilk başlatan trombosit hücreleri için kendisinden kanından elde edilen hücreler dir. Bu 2 tedavi birbirinden tamamıyla farklıdır. Prp tedavisi hasta seçimi doğru yapıldığında ve diğer tedavi yöntemleriyle uygun şekilde kombine edildiğinde kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Yorum Yaz

+ 71 = 77