Prostat Kanseri Ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde en sık görülen kanser Türkiye’de akciğer kanserinden hemen sonra prostat kanseri geliyor. Bugün için 10 erkekten birinde prostat kanseri var diyebiliriz. Prostat kanserinin dünya yeniden yayıma baktığımız zaman aslında ileri yaş hastalığı yani 1 erkeğin uzun yıllar yaşamış olması prostat kanseri risklerinden risk nedenlerinden bir tanesi ve yine dünya geneline baktığımız zaman gelişmiş ülkelerin hastalığı olduğunu görüyoruz.

Yani bu biraz beslenme ile alakalı gibi yani yağlı ve çok protezini kaloriden yüksek gıdalarla beslenme bir de son zamanlarda daha da artıyor. Gençler, sporcular proteinler kullanıyorlar. Sporcu proteinleri bu testesteronu oluyor. Bu proteinler ve bunların eğer içindeki testosteron miktarı yüksekse prostat kanseri riskini oluşturan faktörlerin başında geliyor.

Prostat kanseri bir hastalık hastada hiçbir belirti veya şikayet görülmüyor. Hastalık ilerledikçe belirtiler ortaya çıkıyor. Sık idrar kaçırma bazen kanlı idrar kaçırma, bazen gece sık sık idrara çıkma, ağrılı idrar yapma gibi şikayetler. Bu şikayetler tabiki prostat kanseri olunduğunu göstermiyor. Bunlar dediğiniz gibi iyi huylu prostatın büyümesi ile alakalıdır ama bu şikayetler varsa mutlaka üroloji uzmanına başvurulması gerekiyor.

Özellikle ileri yaştakiler mutlaka yıllık rutin kontroller yaptırmalı. Erken teşhisle hastalığın ilerlemesi engelleniyor. 50 yaş üzerinde yıllık rektal muayene öneriyoruz. Eğer ailede risk faktörü varsa diyelim ki 45 yaşında bir yakın prostat kanseri ise ya da ilişkili kanserler sahip. Çok fazla aile öykünüz varsa bu 40 yaşlarda prostat muayenesi başlamak uygun olabiliyor. Çok yaygın görülen prostat kanserinin birçok tedavi yöntemi var.

Hastanın durumuna göre tedavi uygulanıyor. Erken evrelerde cerrahi ve radyoterapi gibi lokal seçenekler uygulanıyor. Bu hastanın yaşına sosyal durumuna göre hangi tedavinin seçileceği aslında konseyi kararlarıyla verilmesi gerekiyor. Veriliyor. Biz onkolojide multidisipliner dediğimiz her branştan hastalığı ilgilendiren her branştan hekimin bir araya gelerek karar verdiği tedavi seçenekleri her zaman öndeyiz. Bu tedavi lokal tedavi dediğimiz bölgesel tedaviler.

prostat kanseri ve tedavi yontemleri 150x150 Prostat Kanseri Ve Tedavi YöntemleriCerrahiler radyoterapi yönünde hastanın durumuna ve evresine göre tercih edilebiliyor. Eğer ileri evrede ise destek olarak belki radyoterapi kullanılabilir paleti sırada terapi dediğimiz tedaviler kullanılabiliyor ama daha çok kemoterapi ve şu anda oral tedaviler var. Kullandığımız ağızdan alınan tedaviler var. Birde damardan radyoaktif maddeyi radyoterapi uyguladığımız tedavi yöntemlerimiz mevcut.

Prostat hastaları yeni tedavi yöntemleri sayesinde artık kemoterapi görmeden de tedavi olabiliyor.

Yeni nesil tedavilerle kemoterapi kullanmadan da tedavi seçeneklerimiz var. Yine damardan radyoaktif madde verilerek uyguladığınız tedavi seçeneklerimiz mevcut. Çok sıkça küfürlere rastlıyoruz işte. Prostat kanserine çözüm tedaviler farklı farklı formüller var.

Şimdi bunlara ben bitkisel ürünler diyeceğim. Tedavi diyemeyeceğim çünkü biz bir bitkinin ürünün tedavi olabilmesi ilaç olabilmesi için yıllarca süren klinik çalışmalardan geçiyor. Korunmak için de bu söz konusu değil. Yani yapmamız gereken doğal ve çeşitli beslenmek mümkün olduğu kadar bol hareket etmek ne yazık ki kimse için mümkün değil.

Yani ben şundan şu kadar yiyin, bundan bu kadar iyi bu hastalığın geçsin ya da ben bu hastalığı olmayayım diye bu ürünlerin aslında bizim kanser tedavisinde de bir çeşit katili gibi belirtmek isterim açıkçası. Çünkü verilen ürünler ilaç etkileşimleri bilmiyoruz. Yani verdiğimiz kemoterapi ilaçlarının etkilerini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Etkilerini artırabiliyor, etkiler artarsa bu sefer karaciğer, böbrek yetmezliği gibi toksik etkiler yapıyor. Hastaların hayatlarını kaybedebiliyor ya da etkilerini azaltabiliyor. Siz tedavi oldum sanıyorsunuz. Yan etkileri azaltmak için verilen bu yüksek doz b vitaminleri gibi ürünler yan etkileri azalmış gibi gözükse bile aslında Kanser tedavisini aslında etkisini azaltıyor.

Dolayısıyla biz hiçbir şekilde doktorun uygun görmediği hiçbir destek tedavi ve vitamini önermiyoruz. Çünkü bizler zaten polikliniğe gelen hastalarımıza tedavi öncesi bakıyoruz eksik olanları yerine koyuyoruz. Eksik olan vitaminlerin yerine koyuyoruz. Dışarıdan fazladan gereksiz doktor önerisi olmadan takip eden doktor önerisi olmadan yakınlarınızı değil herhangi bir vitamin takviyesi ya da bitkisel ürün kullanımı kesinlikle önermiyoruz.

Ne yapacağız?

Düzenli aktif bir yaşama sahip olacağız. Akdeniz tipi diyetle beslenmeye gayret edeceğiz ve düzenli doktor kontrollerimizi önerilen kontrolleri yaptırmaya gideceğiz. Kaçmayacağız korkmayacağız, geç kalmış kalmış olsak bile.

Hekim kontrolüne gidip tedavimizi olacağız.

Yorum Yaz

+ 61 = 65