Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?

Bu gün propolisin faydalarından bahsedeceğiz. Bu haberimizde size bağışıklığı nasıl güçlendiriyor? Hastalıklardan korunmamızı nasıl sağlıyor?

Propolis arıların yaprak sap ve tomurcuklarından topladığı için hepsi maddelerden meydana gelen doğal bir arı ürünü propolisin antibakteriyel, antioksidan, antiviral ve antifungal açılardan son derece güçlü ve zengin bir gıda ve arının da gıdasını da yavrusunu da kendisini de kovanını da dış etkenlerden, zararlılardan, virüslerden, bakterilerden, parazitlerden koruyucu etkisi var.

Dolayısıyla kovanda kovanın ön kurucusu olarak kullanıyor. Kovanda propolis olmasa aslında arı da olmaz, arıcılıkta olmaz arının ürünleri de olmaz kovan da, hayat propolis ile başlıyor. Ben propolise hayatın başlangıcı diyorum, propolis arı kovanını mikroplardan koruduğu gibi insan sağlığını da aynı şekilde koruyup bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Birçok viral enfeksiyonda çok etkili. Hem virüsün bulaşma ihtimalini azaltıyor hem de bir şekilde bulaştıysa ve enfeksiyona yol açtıysa da daha hafif seyretmesini sağlıyor.

Hastalığın ve daha çabuk iyileşmeyi daha çabuk toparlanmayı sağlıyor. Dolayısıyla şu pandemi döneminde de özellikle uzmanlar uluslararası camiada da ülkemizde de propolisin düzenli kullanımını hem çocuklarda hem yetişkinlerde öneriyorlar. Peki siz nasıl tanıştınız? Pozisyon şöyle ki, kendi oğlumda yaşadığın bir sağlık problemi nedeniyle tanıştım.

Çok sık sık hastalanıyordu. Çok yoğun antibiyotik vermek zorunda kalıyorduk. Verdiğimiz bu antibiyotiklerin neticesinde de kötü bir alerji geliştiği bir antibiyotik alerjisi gelişti. Doktorumuz dedi ki, bağışıklık sistemi çok zayıf. O yüzden sık hastalanıyor. Artık antibiyotik de veremiyoruz. Bağışıklığını güçlendirmekten başka hiçbir çare yok. Oğlunuzun bu hastalığı yenmesi için ve bana propolis ve arı sütü kullanmamı önerdi. Çocuğum için propolis damla formunda oğlum da 6 ay düzenli kullandıktan sonra bağışıklık hücrelerinin sayısının arttığını. Kan testleriyle doğruladı ve oğlumdaki bu alerji problemi hem de eş zamanlı olarak o sık sık hastalanma problemi hepsi birden düzeldi.

Dünyanın birçok yerinde yetiştiriliyor propolis ama Türkiye’de Anadolu’da yetiştirilen propolis hem daha zengin hem de çok daha fazla antioksidan etkili. Anadolu propolisi çok önemli. Diğer dünya ülkelerindeki propolisler de mutlaka değerli ama yapılan çalışmalar gösterdi ki Anadolu propolisi Anadolu coğrafyasındaki endemik bitkilerden ötürü çok daha zengin bir propolis türü, hem de yine bu endemik bitkiler sadece bu topraklarda yetiştiği için de bu bitkilerden gelen özel bileşenler içeriyor ve yine bilimsel çalışmalar gösterdi ki, Anadolu propolisi de hem günlük beslenmeye bağışıklık desteği olarak eklendiğinde hem de hastalıkların tedavisini destekleyici olarak takviye gıda olarak kullanıldığında hem hastalık süresini azaltıyor hem sıklığını azaltıyor hem de ilaç kullanma ihtiyacımızı da azaltıyor.

Yani daha uzun süre ilaç kullanacaksak, daha kısa sürede iyileşip daha az ilaçla da atlatabiliyoruz. Anadolu propolisindeki bu farkta bahsettiğimiz gibi elde edildiği coğrafyadan bitkilerden kaynaklanıyor. Saf Anadolu propolisi içeren bir damla bu mesela suya karışan formu suda çözünebilir damla formu suya damlattığımızda suyun rengini sarıya çeviriyor.

Hiç şeker içermez, 0 kaloridir. Hatta tip 2 diyabet hastaları bile propolisi rahatlıkla kan şekerini dengelemede faydası olur tüketebilir bunu. Tatlandırmak için arzu ederseniz içine bir tatlı kaşığı ham bal karıştırabilirsiniz. Bu şekilde tüketiliyor. Evet, bu şekilde suya süte meyve suyuna yoğurda sevdiğimiz bir gıdaya da atabiliriz.

Tek kriter burada çok sıcak bir şeye atmayın, zayıflama için bile kullanabilirsiniz. Nasıl kullanabilirsiniz? Öğün aralarında yoğurda damlatarak yediğinizde kan şekerinin dengelenmesine ciddi anlamda destek olur. Dolayısıyla açlık hissinizi bastırabilir, insan sağlığına bolca fayda sağlayan propolis özellikle pandemi döneminde günlük olarak tüketilmeli, en az yüzde 10 oranında saf Anadolu propolis içeren yetişkinlerin günde en az 20 damla, çocukların da günde en az 10 damla kullanması bilimsel çalışmalarda tavsiye ediliyor.

propolis nedir 150x150 Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?Diyelim ki kronik bir hastalığınız var. Çeşitli mevsimsel alerji problemlerimiz var. Diyabetiniz var. O zaman kullandığınız miktarı artırıyorsunuz nereye kadar artırıyorsunuz mesela günde 20 damla kullanıyorsanız günde 80 100 damlaya kadar çıkabilirsiniz. Hastalığınız boyunca tedavinizi desteklemek amacıyla arttırabilirsiniz. Şunun da altını çizelim, biliyorsunuz arı ürünleri doğal gıdalar. Bunlar ilaç değil bunları beslenmemize gıda olarak takviye edici gıda olarak dahil ediyoruz.

Propolisin ham vücutta sindirilemez muhakkak öz haliyle tüketilmeli. Arılar biliyorsunuz ağaçların reçine kısımlarını topluyorlar. Kovanda her petek gözünün içini kaplıyorlar. Dolayısıyla kovandan elde ettiğimizde propolis bal mumu ile karışık halde elde edebiliyoruz ama bal mumuyla karışık haldeykende vücudumuz sindiremiyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yaptığımız bir araştırmada gördük ki, propolisin vücutta sindirilebilirliği ham haliyle en fazla yüzde 2 doğru tüketimi vücutta doğru sindirimi öz haliyle oluyor. Bi Defa aldığınız damlayı, rengi su gibi beyazsa berraklık yoksa bulanıksa yağ gibi sapsarıysa bir defa propolis değil yani propolisin rengi bahsettiğim gibi koyu kahverengidir.

Suya damlattığınızda suyun rengini sarı yapar. Bu özellikleri sağlamıyorsa suyuda kahverengi yapıyorsa mesela muhtemelen boyar madde içeriyordur. Bunlar basitçe tüketicinin anlayabileceği noktalar.

Eğer soru ve görüşlerinizi bize iletmek isterseniz aşağıdan yorum gönderebilirsiniz. Tekrar görüşelim kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

− 2 = 1