Polistik Over Sendromu Nedir?

Bugün sizlere polikistik over sendromu ve kısırlık ile olan ilişkisini anlatacağım. Polikistik over sendromunun 3 bileşeni vardır.

Bir ultrason bileşeni, olgu sonunda her 2 overde boncuk gibi dizilmiş folikülleri görürüz. Klinik olarak da adet aralarının çok uzun olması ya da adetin tamamen kesilmesi. Diğer bileşenimiz de hiper androjenimi bulguları klinikte kadındaki erkek tipi tüylenme laboratuvar olarak ise kadının kanında bakılan erkeklik hormonlarının fazla olması, işte bu 3 bileşenden 2 tanesinin olmasına polikistik over sendromu deriz.

Polikistik over sendromu, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi metabolik hastalıklara da yol açabilecek olan bir metabolik sendromdur. Normal bir o verdi. Her ay yüzlerce yumurta içeren folikül bir yarışa girer ve bu yarışta bir tane dominant folikül olur. Yani lider bir folikül viofo ülke içerisindeki yumurta hücresini atar. Bu yumurta hücresi spermle karşılaşırsa bebek olur, karşılaşmazsa âdet olur.

Polikistik over kadınlarda ise işte her ay bu yarışta bir lider seçilemez ve bir lider folikül olmadığı içinde hem adetleri gecikir hem de bebek olması gecikir. Yani temel problem ovülasyondur. Bu kadınlardaki bizim temel tedavi yaklaşımımız bu operasyonu sağlamaktır. Birinci basamak olarak kadının kilo vermesini sağlamak, bazı oral antidiyabetikler ya da b vitamini ailesinden olan soy kullanımıyla spontan operasyonu.
polistik over sendromu nedir 150x150 Polistik Over Sendromu Nedir?

Yani spontan gebeliği sağlamaya çalışırız. Belli sağlayamadıysak artık medikal olarak araya gireriz. Her gün ağızdan alınan ovülasyon sağlayacak olan tabletler ya da her gün cilt altına uygulanacak olan iğnelerle yumurtlamayı sağlamaya çalışırız, ve buna aşılamayı ekleriz. Eğer bu yumurtlama ilaçları artı aşamayla beraber gebelik elde edemediysek artık bu kadınların tüp bebek tedavisi zamanı gelmiştir ve tüp bebek tedavisine hazırlanmalıdır. Polikistik over sendromu olan hanımlar.

Çözümsüz değil ve uygun tedavilerle aslında en fazla yüz güldüren hasta grubudur. Lütfen tedavinizi geciktirmeyin. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

68 + = 73