Polenin Faydaları Nedir? Nasıl Tüketilir

Merhabalar bugün size polenin faydalarından bahsedeceğiz. Polen doğada bulunan tek tam gıda olarak geçiyor. Özellikle sadece polen yiyerek ve su içerek hayatta kalınabiliyor. Polen aslında bitkilerin üreme hücreleri, arılar bitkilerden bu tohumları toplayıp kovana getiriyorlar ve kovanda vitamin, mineral, protein kaynağı olarak kullanıyorlar.

Doğadaki tek tam gıdadır. Polen ADKB grubu vitaminler kalsiyum magnezyum çinko demir, önemli mineraller, selenyum, amino asitler, organik asitler, antioksidan maddeler, lipitler ve yine yüksek oranda protein doğal olarak doğada polen de bulunuyor.

Arı Ürünlerine alerjisi olmayan herkesin poleni düzenli olarak kullanması tavsiye ediliyor. Poleni yetişkinler günde 2 tatlı kaşığı çocuklar, günde bir tatlı kaşığı tüketebilir. Eğer sporcu oysa daha fazla proteine vitaminlere ihtiyacı varsa da günde 3-4 tatlı kaşığı kadar çıkabilir. Şimdi bunu istersek, böyle direk ağzımıza atıp tatlı kaşığı üstüne su içerek çiğneyerek yutabiliriz ya da balığa yada pekmeze ya da yoğurda sevdiğimiz bir gıdaya karıştırabiliriz.

Dikkat edeceğimiz husus, arı ürünlerini hiç bir zaman 45 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda gıdalara karıştırıyoruz. Katmıyoruz ama bazen anneler mesela süte karıştırmaya alıştırıyor çocukları alıp sütede katabilirsiniz. Benim en sevdiğim yöntem yoğurda karıştırmak, hatta yoğurdu böyle günlük 1-2 tatlı kaşığı poleni 20 damla propolisimi ham balı mı bir tatlı kaşığı karıştırıp genellikle öyle tüketiyorum.

Gayet lezzetli oluyor aslında. Peki biz günde 2 kaşık polen tüketirsek vücudumuz da ihtiyacımız olan vitaminlerin ne kadarını karşılıyor?

D vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını aynı şekilde a vitamini, k vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını e ve c vitamini ihtiyacınızın neredeyse yarısını polen den almış oluyorsunuz. Bunun dışında b 1, b 2 vitamini folik asit yine tamamını çinkonun tamamını ve hepsinden daha önemlisi de güzeli de koenzim q ten onunda tamamını karşılamış oluyorsunuz.

Yine bilimsel çalışmalarda gösterilmiş ki, düzenli polen tüketen bireylerde hem cilt yaşlanması hem karışık hemde lekelenme problemi çok daha az oluyor ve daha geç meydana geliyor. Ayrıca yara ve yanıklara da etkisi olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiş.

Polenin özellikle şu yaşadığımız 19 salgın sürecinde tüketilmesi öneriliyor çünkü bağışıklığı güçlendiriyor. Kovid döneminde en çok ne tartışılıyor işte d vitamini yeteri kadar alalım. C vitamini yeteri kadar alalım, çinko alalım, magnezyum alalım.

Bunlar çok önemli vitaminler, mineraller vücudumuz açısından k vitamini yine b grubu vitaminler. Bunların hiç eksikliği olmasın ki bağışıklık sistemimiz iyi çalışsın deniyor. Bunların hepsi aynı anda bir tek polen de var. Bağışıklığı hem destekliyor hem de vücudu dengeye getiriyor. Polenin kronik hastalıklar içinde koruyucu etkisi bulunuyor.

Polenin kalp dostu olduğu biliniyor. Ldl dediğimiz kötü huylu kolesterolü yine yapılan çalışmalarda dengelediği gösterilmiş, aynı zamanda kan lipitlerin ve kolesterolün dengelenmesine de yardımcı oluyordu. Almanya justus üniversitesi’nde menopoza girmiş ve eş zamanlı olarak da meme kanseri tedavisi gören 46 kadın, hasta üzerinde polenin tedaviye destekleyici olarak eklenmesi araştırılmış.

Burada kadınların yarısına sadece polen ve ham balı karıştırarak vermişler. Diğer yarısına da sadece ham bal vermişler. Sonuçta polen ve ham balı bir arada alan grup da menopoz semptomlarının yüzde 70 in üzerinde rahatladı ve aynı zamanda meme kanseri tedavisinde kolaylaştı, gösterilmiş insan sağlığına sayısız fayda sağlayan polen aynı zamanda metabolizmayı düzenliyor.

Mesela demir, fosfor, kalsiyum gibi değerli minerallerin vücutta emilimini arttırır. Ayrıca yüzde onbeş oranında lesitin içerir. Lesitin de vücuttaki yağların çözülmesini ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Mesela çok yağlıysa çok kiloluysanız o zaman o yağların erimesine polen yardımcı olur.

polenin insan sagligina faydalari 150x150 Polenin Faydaları Nedir? Nasıl Tüketilir Aynı şekilde beyindeki iştah merkezini uyaran ve oradan kontrol eden bir amino asit var. Fenilalanin diye bu fenilalanin aminoasidi de polen de bulunduğu için aynı zamanda iştahı dengeler kontrol eder. Dolayısıyla zayıflama programlarımıza da sağlıklı kilo alma programlarımıza da poleni metabolizma ve iştah düzenleyici olarak ekleyebiliriz.

Ayrıca polen içerisinde barındırdığı yağ asitleri sayesinde çocukların zeka gelişimine katkı sağlıyor. Hem beyin gelişimi için hem de kandaki kolesterolün dengelenmesi için çok önemli yağ asitleri var. Omega yağ asitleri dediğimiz bu omega yağ asitlerinden de günde 2 tatlı kaşığı polen tükettiğinizde yaklaşık bir gram kadar hem omega yağ asitleri hem de linoleik asit almış oluyorsunuz.

Bu da kan kolesterolü dengeliyor. Alzheimer’a yakalanmamak, bunama gibi semptomlar göstermemek için çok değerli beyin aktivitemiz korumak için genç kendi çocukken de çocuklarımızın beyin ve zeka gelişimi için çok önemlidir. Aydın üniversitesi’nde 35 yaş grubundaki 65 hepatit belli çocuk üzerinde yapılan çalışmada.

Bu çocuklara 4 hafta boyunca tedavilerini destekleyici olarak beslenmelerine polen eklenmiş ve görülmüş ki çocukların tamamında karaciğer enzimleri normal aralığa gelmiş polen tüketiminin beslenmeye eklenmesi ile hem hepatit b tedavisinde hem de karaciğer enzimleri ile ilgili problem yaşayan bireylerde polenin beslenmeye takviye edici gıda olarak eklenmesi tavsiye edilmiş.

Bu çalışmada şimdi bir yaş üzerinde çocuklarımızın beslenmesi ek gıdaya geçtiğimizde böyle çay kaşığının ucuyla başlayıp yavaş yavaş artırarak ekleyebiliriz. Türkiye’de üretilen onu dolu poleni dünya tarafından da oldukça tercih ediliyor. Bu ağaç poleni alerjisi vardır.

Bazı kişilerde saman nezlesi denir. Mevsimsel alerji denir. Çalışmalar göstermiş ki arı poleni özellikle de bulunduğu coğrafyada elde edilmiş arı poleni mesela anadolu topraklarında iz anadolu arı poleni düzenli beslenmeye eklendiğinde içerdiği değerli feneri piramitlerden dolayı bu saman nezlesinin tedavisinde yardımcı oluyor.

Bunlar da bilimsel çalışmalarda ortaya konmuş. Evet, sevgili izleyiciler bugünde baştan sonra sağlık haberlerimizin sonuna geldik. Eğer bize soru ve görüşlerinizi iletmek isterseniz aşağıda yazılı mail adresimize maillerinizi gönderebilirsiniz. Tekrar görüşene dek kendinize iyi bakın, sağlıklı kalın.

Yorum Yaz

93 − = 85