Panik Bozukluğu Ve Tedavi Yöntemleri

Merhaba, bugün sizlere panik bozukluğundan bahsetmek istiyorum. Panik nöbeti çarpıntı, titreme, terleme, nefes darlığı, boğulma hissi, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk, sıcak soğuk basmaları, ölüm korkusu, kalp krizi geçirme korkusu, kontrolü kaybetme, çıldırma korkusu gibi belirtilerin oldu ve 05-10 dakika da pik yapan bir atak halidir. Beklenmedik yineleyici panik nöbetleri yaşayan ve yeni nöbet geçirmekten korkan nöbetlerin sonuçlarıyla ilgili endişe duyan.

Davranışlarını değiştiren birinde panik bozukluğu vardır. Agorafobi ise açık alanlarda kalabalık yerlerde asansör gibi kaçışın kolay olmadığı yerlerde bulunmaktan korku duymaktır. Panik bozukluğu tedavisinde ilaç tedavilerinin yanı sıra psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. Psikoterapi yöntemlerinden ise bilişsel davranışçı terapinin önemi büyüktür. Bilişsel davranışçı terapi yaklaşımına göre panik bozukluğuna bakacak olursak, panik bozukluğu olan bireyler ilk panik nöbetlerinin biyolojik yatkınlığı, stres zorlanma veya bedensel bir hastalık gibi.

panik bozuklugu ve tedavi yontemleri 150x150 Panik Bozukluğu Ve Tedavi Yöntemleri

Fiziksel nedenlere bağlı geçirirler, ilk panik nöbetindeki uyarılma ile adrenalin gibi stres hormonlarının etkisiyle bazı bedensel duyumlar yaşanır. Çarpıntı, hızlı nefes alma, baş dönmesi, terleme, bu bedensel duyumlar bazı felaket leş tir di yorumlara neden olur, kalp krizi geçiriyorum, çıldırıyorum gibi. Bu da bedensel belirti ve duyumlara fazla odaklanma hali oluşturur ve sonraki durumlarda kişi kendi bedenindeki ortaya çıkan fizyolojik uyarılmaları ilişkin bedensel duyumlara da yanlış yorumlar getirir.

Felaketleştirdiği yorumlar tekrar ortaya çıkar ve tam bir panik nöbeti gelişir. Panik bozukluğu, psikoterapisinde kişinin felaketleştireceği düşünce ve yorumlarının değiştirilerek daha gerçekle uyumlu düşünceler geliştirmesi, gevşeme egzersizleri ile genel anksiyete, sinin azalması ve kademeli maruz bırakma yöntemleri ile kişinin kaçındığı durumlarla aslında baş edebildiği ve beklediğim felaket sonuçların gerçekleşmediğini fark etmesi amaçlanır. Teşekkür eder, mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

14 − 4 =