Pandemi Döneminde Çocuklarda İdrar Kaçırma

Yaşadığımız şu pandemi sürecinde maalesef evde geçirilen zamanlar arttığı için çocuklarda hem alt ıslatma hem de kabızlık sorunları daha sık görülüyor. Sevgili izleyiciler bunun en önemli nedenlerinden biri de maalesef hareketsizlik. Çocuklarımızı normal rutin yani doğal hayatlarının değişmesi, onların önemli 2 sistemini çok etkiledi. Bunlardan biri ürünler sistem yani işleme ile ilgili, diğeri de kabızlığa sebep olan gastrointestinal sistem.

Ne oldu? Normalde bir çocuğun günlük aktivasyonu evde olduğu için çok azaldı. 

Bunun yanında idrar tutma bu çok önemli. Yani normalde çocuk dışarıda oynarken okuldayken normal bir ortamda tuvalete gitme sıklığı evde olduğumuz zaman çok azaldığını biliyoruz. Neden çocuk televizyonun karşısına geçiyor? Eline bilgisayarını alıyor ya da ister istemez okul programlarında televizyonun bilgisayarın başında kalıyor ve bunlar çocuğun idrarı geldiğinde idare tutmaya yönlendiriyor.
pandemi doneminde cocuklarda idrar kacirma 150x150 Pandemi Döneminde Çocuklarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma ile başlayan bu sorun ilerleyerek idrar tutamamaya dönüşüyor. Komple çocuk altını ıslatmaya başlıyor. 4 ile 8 yaş arasında en sık görüyoruz ama bu son dönemde pandemi döneminde 12-13 yaşında bile idrar kaçırma şikayetleriyle gelen çocukları gördüm. Idrar kaçırmanın tedavi yöntemlerinden biri çocukların hareket etmeleri, düzenli su içme, bol miktarda ve düzenli tuvalete gitme, anne babamız çocuğumuzu en az 5 kez.

Tuvaleti gelse de gelmese de ki biz buna ritmik hem ediyoruz 5 kez tuvalete götürülmesi gerekiyor.

Yorum Yaz

36 + = 44