ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİ

Organ bağışı pandemi döneminde özellikle oldukça azaldı ama acil olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyada bir azalma oldu ama Türkiye de bunun etkileri çok daha fazla oldu. Son bir yıl içerisinde geçen yıllarla kıyasladığımızda yüzde 80 civarında, bir organ bağışında azalma söz konusu. Organ başındaki azalmayla beraber hasta sayısı azalmadı. Maalesef sağlık bakanlığı sistemine kayıtlı 30 binin üzerinde hasta organ bekliyor.

Bunların büyük bir kısmı böbrek bekliyor ama bunun yanında kalp, akciğer, karaciğer gibi organ bekleyen hasta sayısı da oldukça fazla. Hele , hele kalp ve akciğer gibi tek çaresi organ bağışı olan hastaların durumunu herhalde tahmin edersiniz diye düşünüyorum. Canlıdan sadece bazı organların nakli yapılıyor. Bu yüzden amaç kadavradan nakil yaparak başka hastalara da hayat olmak ve hedef çünkü canlıdan sadece bazı organların nakli yapabiliyorsunuz ki karaciğer ve böbrek bunlar arasında sayılabilir. Ama kronik organ hastaları sadece bunlarla sınırlı değil.

organ bagisi ve nakli 150x150 ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİBekleme listelerinde hatırı sayılır düzeyde akciğer, kalp, pankreas, ince bağırsak bekleyen hastalarımız da var. O yüzden organ bağışını artırmak herhalde milli görevlerden bir tanesi. Kadavradan organ bağışları kişinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra yapılıyor.

İnsanlar bilsinler ki bir hastaneye girdiklerinde hekimlerin görevi onları son nefesine kadar yaşatmaktır ki, organ bağışı için bu beyin ölümü olarak tarif ettiğimiz bir şeydir. bir kişinin beyin ölümü olduğunda artık o geri dönüşümsüz ölmüştür. Hani belli bir süre sonra diğer organlar da fonksiyonlarını yitirir? Hekimler olarak tabiki biz insanların sağlığını korumakla görevliyiz ve son anına kadar bu kişi hayatta tutmak için maksimum çaba sarf edilir ve beyin ölümü gerçekleştirdikten sonra da bu organların kullanılabilmesi için zaten bu kişilere iyi bakılmak zorundadır.

Ayrıca Türkiye organ nakilleri başarısında ileri gelen ülkeler arasında ülkemiz organ nakli cerrahisinde organ nakli takibinde ve merkezler açısından düşünüldüğünde dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesi özellikle canlı donörden çok başarılıyız. Hemen hemen dünyadaki en üst sıralarda yer alıyoruz. Dolayısıyla bizim altyapı konusunda bir problemimiz yok. Ülke olarak gidermemiz gereken problem organ bağışı bir kişi organlarını bağışladı. Nda 8 can hayata yeniden tutunuyor, bence bu milli bir görev organlarımızı başlayalım. Bağışlanan her organ filizlenen bir candır.

Yorum Yaz

+ 68 = 73