Obezite Nedir – Obezite Tedavisi Nelerdir

Bugün size obezite ve tedavi alternatiflerinden bahsedeceğim. Obezitenin tedavi alternatiflerini kabaca ikiye ayırıyoruz. Cerrahi alternatifler ve cerrahi olmayan alternatifler bunu belirtirken özellikle hastalarda beden kitle indeksi dikkate alıyoruz. Kilonun boyun karesine oranı bu hesaptan bu hesaba göre 35 beden kitle indeksinin üzerindeki hastalara eğer yanında bir metabolik hastalığı varsa diyabet gibi uyku apnesi gibi insülin direnci gibi hipertansiyon gibi hiperlipidemi gibi bir metabolik hastalığı varsa ameliyatı güvenli öneri biliyoruz.

Eğer 40 beden kitle indeksi ve üzerinde ise hastamızın durumu o zaman da. Herhangi bir metabolik hastalık olmaksızın hastamızı ameliyat öneriyoruz. 35 beden kitle indeksinin altında olan ya da herhangi bir sebeple ameliyat olamayan ya da olmak istemeyen hastalarımıza da ameliyat dışı endoskopik yöntemleri öneribiliyoruz.

obezite ve tedavisi 150x150 Obezite Nedir Obezite Tedavisi Nelerdir

Bu endoskopik yöntemleri açacak olursak, birincisi mide balonu ikincisi de mide botoksu kabaca sedasyon dediğimiz uyku hali altında yapılan ve yaklaşık 15 dakika süren endoskopik işlemler işlemden sonra hastalarımız yaklaşık 45 dakika bir saat arasında kendilerine geliyorlar ve sonrasında günlük hayatlarına dönüyorlar.

Cerrahi alternatifler de bahsedecek olursak, özellikle 35 beden kitle indeksinin üzerindeki hastalara önerdiğimiz ameliyatlardan iyi ki halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinen slevegastrektomi, diğeri de gastrik bypass ameliyatları.

Bu ameliyatlardan önce hastalarımız detaylı bir değerlendirmeden geçiyorlar. Mutlaka hepsine birer mide endoskopisi karan ultrasonu detaylı kan tahlilleri yapılıyor. Kalp, akciğer ve dahili muayeneleri detaylı bir şekilde yapıldıktan sonra ameliyata hazır hale geliyor.

Hastalarımız ameliyattan sonra iki ya da üç gün kadar hastanede kalıyorlar ve ondan sonrasın da yürüyerek güvenle hastalarımızı taburcu ediyoruz. Ameliyatın birinci haftasında kontrolünüzü yaptıktan sonra da ameliyat sonrasında birinci ay, ikinci ay üçüncü ve altıncı ayda diyetisyenim ile beraber kontrollerimizi yaparak hastalarımızı güvenli bir şekilde kilo vermelerini sağlamaya çalışıyoruz

Yorum Yaz

51 − 44 =