Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Çok önemli hasta açısından da hekimler açısından da bende çalıştığım kurum da genel olarak bütün bilim dallarıyla ama özellikle de genel cerrahi, genel cerrahi ile omuz omuza bir temasta çalışıyoruz. Bu konulardan biri de obezite cerrahisi. Obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz.

Çünkü obezite çeşitli money tere kanserlere yol açıyor. Mesela kolon kanserinin önemli faktörlerinden biridir. Obezite ve diğer tür ve sağlık sorunlarına yol açıyor. İskemik kalp hastalıkları ve beyinle ilgili inmeler çok daha fazla görülüyor. Böyle olunca obeziteyi mutlaka tedavi etmek gerekiyor. Belli vücut kitle indeksi dediğimiz obezite de bizim kullandığımız bir e indeks var.

Bu boy ve kilo arasındaki bir çarpma ve bölme ile ilgili bir indeks. Bu bizim için önemli bunun belli bir e derece üzerinde belli bir seviye üzerinde olması ve bazen de yandaş hastalıkların eşlik etmesi, diyabet gibi mutlaka bize hastaya obezite açısından normal medikal tedaviler dışında cerrahi de bir seçenek olarak sunmamıza sağlıyor.

mide kucultme ameliyati tehlikeli mi 150x150 Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli Mi?Daha önce birtakım endoskopik yöntemler de vardır artık bunları çok, çok seçili hastalarda az miktarda kullanıyoruz. Bugün için eğer hasta obezite açısından bir girişime gerek duyuyorsa bunu genel cerrahi ile değerlendirerek tabiki bu değerlendirdiğimiz kurul da sadece tavsiye niteliği ve genel cerrah değil, psikolog, kardiyolog, endokrinolog, diyetisyen gibi bir geniş, bir yelpazenin olduğu bir kurul var ve burada değerlendirerek hastayı cerrahi yönlendirmeyebiliyoruz.

Pansion, endoskopik yöntemler söz konusu ama hala onlar için çok önümüzde alacağımız yol var. Bugün için birkaç yöntem var fakat tüp mide sleevegastrektomi ya da baypas dediğimiz 2 yöntem çok başarılı. Hasta ihtiyaç duyduğunda benim hastayı güvenle yönlendirebileceğim bir yöntem hastalar başvurduğunda. Ilk değerlendirmemiz de öncelikle bunu endokrinolog , yapıyorlar, psikologlar yapıyorlar burada. Beden kitle indeksi önemli bir faktör e belli bir indeksinin belli bir değerin altında genelde medikal tedavi öneriyoruz.

Bunun altında oldukça cerrahi için başvuran hastalar var. Sonunda cerrahi komplikasyonları olabilecek sonuçları olabilecek bir yöntem öyle cerrahi yöntemi başvuracak ise mutlaka elimizdeki kriterlerin çok doğru olması gerekiyor. O nedenle bize başvuran hastaların bir kısmı bu kriterlere uymadığını da onları medikal tedavi için genel cerrahiden endokrin yönlendirmeyebiliyoruz. Çünkü o hastalarda cerrahinin sonuçları son derece üzücü olabilir ve bunu da bunları hastaları maruz bırakmak istemiyoruz.

Yorum Yaz

51 + = 52