Mide Kanseri Helikobakter Pilori Mide Kanseri Yapar Mı?

Mide kanseri gelecekte de öldürücü kanserler açısından önemlidir. Çünkü geç hastalığı ya şikayet oluşturur ve hasta şikayet oluşturduğunda belirti verdiğinde artık zaten ileri bir safhadadır ve bu yüzden de elimizdeki tedavi seçenekleri kısıtlıdır. Genel de hazımsızlık, dolgunluk hissi, erken doyma, ağrı kansızlık gibi şikayetler, bulantı, kusma tabii hastaları bize getiren şikayetlerdir.

mide kanseri helikobakterpilori mide kanseri yapar mi 150x150 Mide Kanseri Helikobakter Pilori Mide Kanseri Yapar Mı?

Yine burada erken teşhis çok önemlidir. Gastroskopi endoskopi bu sırada alınan biyopsiler bizde teşhisi koydurur. Mide kanserine yol açan faktörler arasında helicobacterpylori yine burada da karşımız da helikobakterpilori mide kanserine yol açabilir ve bunun dışında birtakım genetik durumlar mide kanserine yol açmaktadır ve özellikle pernisiyöz anemi ya da otoimmun gastrit dediğimiz birtakım hastalıklar da mide duvarı zaman içinde değişerek ilk önce hücreler değişmeye başlar.

Daha sonra da bu değişmiş hücrelerin zeminin de kanser çıkabilir. O yüzden böyle bir durumu da biz teşhis ettiğimiz de mutlaka hastaları takip ederek kontrollerini yaparak bu değişimi öncesinde ya da çok erken bir dönemde yakalamak istiyoruz. Özellikle tuzlu salamura gıdalar, koruyucu içeren gıdalar kansere yol açabileceğini biliyoruz. Dünyanın Asya’da bunu tüketen toplumlarda Asya’da daha fazla olduğunu biliyoruz.

Mide kanserinin burada erken teşhis çok önemli ama dediğim gibi her zaman o kadar başarılı ve şanslı olmayabiliyoruz. Hastalığı erken teşhis etmek için erken teşhis ettiğimiz zaman hemen hastalığın yayılmasına bakarak öncelikli cerrahi öncelikli kemoterapi onkoloji, sonra cerrahi gibi hangi yaklaşımı benimseyeceğimizi yine multidisipliner bir şekilde yani cerrahlar onkologlarla birlikte karar veriyoruz.

Yorum Yaz

7 + 1 =