Menopoz ve Belirtileri

Menopoz her kadın da görülüyor ama oluşturduğu olumsuz etkilerden kurtulmanın yolları mümkün. Yumurtlamanın bitmesi değil, menopoz adetlerin bitmesi. Bu da kadınların hayatının yeni bir dönemi oluyor. Aslında bu dönemden kaygı duymamak lazım. Adet kanamasının azalması ve âdet süresinin kısalması periyotları normalde 5 gün eksi artı 3 gün 2 ila 8 gün normal 2 günden az oluyorsa veya her gün 2-3 pet ten bir pete düşüyorsa veya giderek 28 günde değilde 32 gün 35 gün 40 günde bir gecikme oluyorsa mutlaka doktora görünmeleri lazım. Menopoz süreci kadınları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkileyebiliyor.

Al Basması, sıkıntı, sinirlilik, uyku bozukluğu, sırt ağrısı, bel ağrısı sayılamayacak kadar çok şikayet. Şimdi bunlar hep o östrojen eksikliğine sistemsel problemlerden kaynaklanıyor. Menopoz sürecini hafif atlatmak için kişiye özel destek veriliyor. Bu dönemde kadınların hormonal olarak desteklenmesinden yanayım. Özellikle bir yıl takviye yaptıktan sonra çünkü 3 yıl 4 yıla kadar hormon replasman takviyesinin meme kanseri ve benzeri kanserlere artık etkisi olmadığını söyleyebiliyoruz. Egzersiz, güneş.

menopoz ve belirtileri 150x150 Menopoz ve Belirtileri

Kilo ve kalsiyumdan yana zengin beslenme, bu bankaya para yatırmak gibi siz ne kadar çok tüketirseniz ne kadar çok yürüyüşünüzü yaparsınız veya diğer egzersizleri yaparsanız, ne kadar çok güçlenirseniz, ne kadar çok kilonuzu korursanız. Body mass index 25şini atarsanız ki vücut kitle indeksi o paranızı güzel güzel harcıyorsunuz. Menopoz döneminde kanserleri de arttırdığı yönünde bir takım söylentiler var, bu da doğru aslında artırıcı bir etkisi yok ama bazı jinekolojik kanserler menopozda daha çok görülüyor.

Orada, eğer östrojen fazla salgılanmaya devam ediyorsa ki bazılarında devam ediyor. Rahim kanseri riskini arttırıyor operatör dr tamer sözen, kadınların yılda bir kez jinekolojik kontrole gitmesini öneriyor. Yılda bir jinekolojik kontrole giden bir kadının jinekolojik kansere yakalanma ihtimali neredeyse yok. Erken tedbir alınabilir. Menopozdan hasar görme ihtimali neredeyse yok, işte diğer jinekolojik problemlerde erken önlenmesi nedeniyle o konularda sıkıntı yaşama ihtimalleri yok.

Kendinize iyi bakın, sağlıklı kalın.

Yorum Yaz

60 + = 67