Manuel Terapi ve Tedavi Yöntemleri

Herkese merhaba, bugün sizlere manuel terapiden bahsedeceğim. Manuel terapi kayropraktik osteopati hepsi aslında aynı anlama gelmektedir. Özellikle birebir elle yapılan tedavi anlamına gelmektedir. Manuel terapi yapılacağı zaman öncelikle hasta bir hekim tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilir. Yapılacak olan manuel tedavinin o hasta için uygun olup olmadığı ve daha da önemlisi o hastaya zarar verip vermeyeceği açısından detaylı olarak değerlendirilir.

Manuel terapi, özellikle bel ağrıların da boyun ağrılarında, sırt ağrılarında özellikle geçmeyen inatçı baş ağrılarında kullanılabilir. Yine diz dirsek ağrılarında kireçlenme durumlarında tendonların ve yumuşak dokuların zedelenmesi durumunda kontrol altında uygulanabilir. Hastalık değerlendirmeden sonra seanslar halinde planlaması yapılır. Genelde haftada bir uygulama şeklinde yapılır. Toplamda 6 ile 10 seans arası uygulanmaktadır. Tedavinin takibi sürecinde eğer hastada tekrar ağrı oluşursa yine hekim tarafından değerlendirilmeli ve tedavi programı tekrar yine baştan oluşturulmalıdır.

manuel terapi ve tedavi yontemleri 150x150 Manuel Terapi ve Tedavi Yöntemleri Sadece manuel terapi uygulamaları değil aynı zamanda iyi bir egzersiz programıyla hasta süreç içerisinde desteklenmelidir. Örneğin uzun süredir var olan boyun, bel ağrısı ve bunun sonucunda yaşadığınız hareket kısıtlılığına güçlü var ise manuel terapi uygulamalarından fayda görebilirsiniz. Eğer bu manuel terapi uygulamaları, konunun uzmanı olmayan ehli olmayan kişiler tarafından yapılırsa hastalara zarar verebilir.

Sıkça gördüğümüz ben çekme, boyun küfür etme gibi programlar hastanın sinirine zarar verip uzun dönemde kalıcı hasara yol açabilir. Kısaca özetlemek gerekirse, manuel terapi uygulamaları, bel, boyun, sırt gibi omurgalıların da kalça diz dirsek gibi eklem ağrılarında sıkça kullanılmaktadır. Uzman bir hekim değerlendirdikten sonra yapılan uygulamalar hasta açısından oldukça etkili olup, işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapıldığında hastaya zarar verici etkileri olmaktadır.

Yorum Yaz

84 + = 85