Manuel Terapi Nedir?

MANUEL TERAPİ

Merhaba bugün size manuel terapi hakkında bilgi vereceğim. Manuel terapi kısaca kas ve iskelet sistemi hastalıklarının elle tedavi ediliyor olması herkes tarafından kolayca yapılacak bir tedavi olduğunu göstermez. Deneyimli ve eğitimli hekimler tarafından ve uzman hekimler tarafından yapılması şarttır. Çoğunlukla omurgaya uygulandığı zannedilen manuel terapi aslında vücutta bilinen neredeyse tüm eklemlere uygulanabilir. Amaç yer değiştiren eklemin yerine konmasıdır.

Örneğin burada bir omurga iskeleti iki omur arasında normalde var olan bir eklememiz var. Bu eklemin 12 mm sağa ya da sola kayması hastanın iki büklüm kalmasına yol açabilir. Bu durumu herhangi bir röntgen veya başka bir görüntüleme tetkiki ile tespit etmeniz çok da mümkün değil. Bu ancak deneyimli ve uzman bir hekim tarafından muayene sonrası teşhis edilebilir bir hastalıktır. Bu teşhis yapıldıktan sonra da konuya uygun olan tedavi elle uzman hekim tarafından seanslar halinde düzenlenir.

manuel terapi merhaba bugun size manuel terapi hakkinda bilgi verecegim manuel terapi kisaca kas ve iskelet sistemi hastaliklarinin elle tedavi ediliyor olmasi herkes tarafindan kolayca yapilacak b 150x150 Manuel Terapi Nedir?Bu tedavinin en büyük avantajı tedavinin ardından bir istirahat süresine, işten kalmaya, ameliyat gibi ya da bolca ilaç kullanmak gibi yöntemlere ihtiyacın kalmamasıdır. Hastalar genellikle boyun, sırt ve bel ağrılarının sebebinin fıtık olduğunu zannederler. Oysa ki yapılan çalışmalarda sadece yüzde 40 kaynaklı olduğunu biz artık biliyoruz. Bunu ayırt etmekte manuel terapide uzmanlaşmış ve eğitimli hekime düşer. Özellikle bu teşhis aşaması yani elle hastanın muayene edilmesi aşaması, manuel terapinin yarısından çoğunu teşkil eder aslında o nedenle de hastaya çok uzun zaman ayırmayı gerektirir.

Ayrıca donuk, omuz gibi ya da dirsek el bileği, ayak bileği kalça diz gibi eklemlerde problemleri çözmek için de model terapi güvenle uygulanabilir bir yöntemdir. Örneğin bir kırık geçirdiniz ve eklemeniz uzun süre sabit tutuldu. Bunun ardından meydana gelen katıldıklarını çözümünde ağrısı oldukça güvenli bir yöntemdir. Eğer manuel terapi ile tedavi olmak istiyorsanız sokakta gördüğünüz ya da internette bulduğunuz herhangi bir numarayı arayıp orada tedavi olmak yerine bu konuda deneyimli ve uzman bir hekimle çalışmanız hem tedavinin etkinliğini hem de güvenilirliğini artıracaktır. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

93 − 89 =