Logoterapi Nedir?

LOGOTERAPİ

Merhaba bugün size logo terapi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Ne bir felsefe ve aynı zaman da bir psikoterapi ekolüdür. İkinci dünya savaşında nazi kamplarına alındıktan sonra 4 ayrı kampta 3 yıl süre ile kalmış olan Victor Frankl, bu kamplarda yaşananları gözlemledik ten sonra logo terapi tam olarak oluşturulmuş ve kamptan sağ olarak kurtulduktan sonra da bunu dünyaya duyurmaya başlamıştır. Logo terapi anlam yoluyla tedavi olarak ifade edilebilir.

Biz burada her insanın hayatının ve hayatın her anının koşulsuz olarak anlamlı olduğunu ifade ediyoruz. Ancak bazen insanlar hayatlarındaki anlamı göremeyebiliyorlar ve göremedikleri zamanda anlam boşluğuna düşüyorlar. Biz buna varoluşsal vakum varoluşsal boşluk diyoruz. Bu dayanılması çok zor olan bir duygu.

logoterapi nedir 150x150 Logoterapi Nedir?Özellikle salgın sürecinde logo terapi çok önem kazanmış durumdadır. Arkam da görmüş olduğunuz resmi bu salgın süreci içinde ben yaptım. 2 sene önce başlamış olduğum bir resimdi. Ancak hayat o kadar hızlı akıp gidiyordu ki bu resme konsantre olamıyordum. Ne zaman ki salgın nedeniyle evlere kapandık.

2 Ay sürekli üzerinde çalışarak bu resmi bitirdim. Bu resmin anlamı bu salgından dolayı diğer insanlarla rahatlıkla görüşmediğim günlerde benim hayatımı tam olarak anlamlı kılmıştı. Bu benim seçimimdi ama sizin seçiminiz başka bir şey olabilir. Hayatınızı anlamlı kılacak şey başka bir şey olabilir. Bu kişiye özel ve insan hayatını nasıl anlamlı kılacağı konusunda özgürdür. Herkes istediği gibi hayatını anlamlı kılabilir. Çünkü zaten o andan. O insanın hayatında mevcut hepinize sağlıklı ve anlam dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

2 + 8 =