Lazerle Katarakt Ameliyatı (Göz Çizdirme) Nasıl Yapılıyor?

Bugün daha çok göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen, egzama lazerlerden bahsetmek istiyorum ama dilerseniz sıkça duyduğumuz miyop, hipermetrop ve astigmat gibi terimlerin ne demek olduğunu açıklamaya çalışayım. Biz bir cisme baktığımız zaman bu cisimden gelen ışın, yansıyan ışınlar bizim gözümüzün korneasında, merceğinde odaklandıktan sonra görmemizi sağlayan ve bunu beynimize iletmey fonksiyonu görevli retina tabakasına tam olarak odaklanması gerekir.

Korneanın kataraktın fazla olması veya gözün ön arka boyunun uzun olmasından kaynaklı. Cismin görüntüsünün odağı retinanın önüne odaklanır. Hipermetropi de ise tam tersine gözün korneasında. Kalıcılığı daha az olduğu veya gözün ön arka boyun daha kısa olması nedeniyle baktığımız cismin görüntüsünün oda gözün, yani retinanın arkasına odaklanır.

lazerle katarakt ameliyati goz cizdirme nasil yapiliyor 150x150 Lazerle Katarakt Ameliyatı (Göz Çizdirme) Nasıl Yapılıyor?Astigmat da ise gözün korneasının sağdan sola ve yukarıdan aşağı olan bölgelerinin farklı boyutta olması nedeniyle resimden gelen görüntünün bir nokta olarak odaklanması durumudur ve biz bunları optik olarak gözlük veya kontak lensle düzeltmeye çalışıyoruz.

Lazerde ise bu düzeltmeyi gözün en çok kırıcı ve en yüzeysel olan korneada kolojen liflerinin değiştirilerek buradaki o miyop, hipermetrop ve astigmat kusurlarının yeniden şekillendirme yöntemiyle çözülmesi yönünde gidiyoruz. Burada isimleri farklı olmakla birlikte yaklaşık 45 tane çeşit vardır, ama hepsinde kullanılanlar ve hepsinde kullanılan teknik aynıdır. Hepsindeki amaç gözün arkasındaki retina tabakanıza baktığımızdan gelen ışınların düz odaklanmasını sağlamaktır.

Bunun için psx, lasik, no touch lazer, klasik veya ekolaj gibi değişik teknikler uygulanmaktadır. Hangi excimer lazer tekniği uygulanırsa uygulansın, muayene esnasında yapılacak olan tetkikler neticesinde ideal göze, ideal ekip tarafından, ideal teknik uygulandığı takdirde son derece konforlu ve kalıcı sonuçlar sağlayan güvenli bir ameliyat yöntemidir.

Sizi de az önce bahsettiğim kusurlara sahip ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız bu konuda deneyimli göz hastalıkları uzmanına başvurunuz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

11 − 4 =