Kolesterol Nedir Hdl Nasıl Düşürülür Ne Iyi Gelir?

Kolesterol of gülümsedim çünkü çok tartışılan bir şey çokta sorulan bir şey hocam ilacı kullanacak mıyım? Çok zararları varmış. Kolesterol çok gerekliymiş diye ilaç veriyorlar. Çok tartışılan çok da gündem de bir konu ama aslında bilimsel olarak tartışılmayan, bilimdeki, yeri olduğu yerde duran bir konu koleksiyon çok önemli bir yapı malzemesidir. Bütün hücrelerimizin duvarları, hormonlarınızı temeli her şeyimiz kolesterol olmazsa olmazımızdır. Ama belirli bir düzeyde belirli bir cins kolesterolün yükselmesi maalesef demonstrasyon da görülen şu sarı plak dediğimiz damar daraltan planın temelini oluşturur.

Bu bakımdan şimdi toplumda tartışılan şeyler genel de genelleme üzerinden dolayısıyla bu genellemeler doğru değil bir zamanlar evet, kolesterol ilaçları çok suistimal edildi. Gerekli olmayan genç, gerçekten bilimsel olarak o veriyi karşılamayan hastalara statin grubu dediğimiz kolesterol düşürücü ilaçlar verildi ve bu tarz ilaçlardan dolayı da sıkıntılar oluştu ve dolayısıyla sonuç olarak bu konuda endişeler arttı. Ama ben karda yol oğlum kalp damar hastalıkları ile uğraşıyorum ve biliyorum ki temelinde kolesterol var.

kolesterol nedir hdl nasil dusurulur ne iyi gelir 150x150 Kolesterol Nedir Hdl Nasıl Düşürülür Ne Iyi Gelir?

Bilimsel olarak da bu konuyu destekleyen çok, çok fazla çalışma var. Aksini iddia eden bir çalışma da yok. Dolayısıyla benim durduğum yer inandığım şey bilimsel olarak tabii ki doğru olan şey kolesterol, özellikle kötü huylu kolesterol ldl dediğimiz damara çöken damarı daraltan o damarı bozan kolesterolün özellikle bizim hastalık grubumuz da yakaladığımız hastalar da stent taktık.

Ameliyat yaptık kapsamında bir problem var, ilaçların takip ediyoruz. Yani kalp damar hastalığı var ve yahut şeker hastalığı şeker hastalığı ile kalp damar hastalığı artık ayrı tutulan bir mefhum değil ikisi de bir arada tutuyor. Bu tarz hastalar da tartışılacak bir durum yok. Koleksiyon için hedeflerimiz var ve bu hedefleri tutturmakta da mükellefiz. Bunun için ilaç kullanmamız gerekirse kullanacağız. Bunun dışındaki hastalar tartışılabilir. Yalnız şunu da ayrıca tutmak lazım ailevi genetik ailesinden gelen lipit metabolizma bozukluğu dediğimiz yemesiyle içmesiyle alakasız kolesterolü yüksek olan hastalar, yirmili yaşlarda bile kalp gözü getirebiliyorlar. Yani bunların da ayrı tutulması lazım. Bunları da tartışmaya açmak lazım. Mutlaka kolesterol tedavisi almaları lazım. Bunun haricinde risk faktörü düşük olan işte sık allarımız var.

Bilimsel olarak değerlendirmelerimiz var. Hastalar da kolesterol kontrolü yine diyet ve yaşam tarzı değişikliği ile gidilebilir ama genelleme yapmak böyle genellemeler yapılıyor. Dolayısıyla kalp krizi riskini artırıyor maalesef. Sente olanın sen tıkanıyor. Kalp damarı değişen baypas olanın baypası tıkanıyor. Çünkü bu tarz ilaçların sadece kolesterol düşürücü etkisi yoktur. Pilot trafik dediğimiz damar iç yüzeyini düzenleyici, hatta düzgün bir hale getiren etkileri de vardır. Tozuyla hastalarımızı bu tarz bir tedaviden mahrum bırakmak haksızlıktır. Genelde total kolesterol üzerinden tartışılır ama en önemli şey iki fraksiyon iki önemli kolesterol parçası ldl düşük yoğunluklu kolesterol haliyle yüksek yoğunluklu kolesterol gerçek bunların da şu tipleri var bir sürü tipleri var.

Bunları anlatmak belki çok doğru değil kabaca ama bizim hazırlıklarımıza ilişkilendirdiğiniz hdl yüksek olması, ha değerlerinin düşük olması biri iyi polis birisi hırsız gibi düşünün. Polis hırsız hadi ile polistir, hdl, hırsızdır, hırsız bizden çalar halimiz ne kadar yüksekse kötü yakalar. Nizamını sokaklar iyi olur. Dolayısıyla biz tedavi hedeflerinde kötüye azaltmayı iyi yükseltmeyi amaçlarız bu amaçla işte egzersiz veririz. Yaşam tarzı değişikliği ile ilgili besinsel kontrol diyet kontrolü yaparız. Yeterli olmadığımız, olamadığımız hasta grubunda ilaçlar kullanılır.

Ldl ile ilgili yani kötü huylu kolesterol ile ilgili yüzlerce çalışma var ve bunların belli bir değerin altına düşülmesi mesela kalp damar hastalığı olan stent olan baypas olan şeker hastalığı olanlarda leveli hedefimiz 116 dır. 100’ ün altına tutturduğumuz hastalarda kesin olarak tekrar bir hadise yaşanma olasılığı çok azalıyor. Hatta bu hadiseden dolayı ölme olasılığı çok azalıyor. Gayet başarılı sonuçlar ve yahut risk faktörleri var. Ailesin de kalp damar hastalığı var.

Kendisinin yüksek tansiyonu var, sigara içiyor bunlar içinde işte bir takım risk uygulamalarımız var işte. Önümüzdeki 10 yıl boyunca mesela kalp krizi ile ilgili temalar ile ilgili başına bir şey gelme ihtimali yüksek olan grupta yeni bunları belli bir seviyede tutmak çok önemlidir. Bu hafta da yine kolesterol tedavisi veriyoruz. Yani ldl düşürmeye hadi ile çıkarmaya çalışıyoruz. Hadi evlerinize bir parantez açalım, hadi ile aslında çok oynaya bildiğiniz bir ilaç yok. Hadi daha çok yaşamda insanın kendisiyle çok alakalı birşey sigara içiyorsa düşüyor, hareketsiz ise düşüyor. Mesela sigarayı bırakmak ya da yürümek bile hadi iyi bir miktar yükseltebiliyor bu bakımdan hastanın kendi davranış modelleri de çok önemli.

Yorum Yaz

27 − = 23