Koah Hastalığı Belirtileri

Koah kronik obstrüktif akciğer hastalığı anlamına geliyor ve kronik süreğen sürekli olan öztürk dediğimiz tıkayıcı hava yollarını tıkayan hastalık anlamına geliyor. Tercümesi bu iki tane ana hastalık bu başlık altında biri kronik bronşit, biri amfizem ikisi de doğrudan sigara ile ilgili artı bazı mesleki faktörler burada özellikle kimyasal dumanlara maruz kalan faktörler de etkili olabilir ama temel sebebi sigara koah’ın önlenebilmesi için sigaranın bırakılması gerekiyor. Bu verilmek istenen en önemli mesaj bütün meslek örgütlerince kronik bronşit ve amfizem klinik seyirleri başlangıçları farklı genel de 40 yaşından önce hiçbir şekilde koah tanısı konulmuyor. Çünkü fark edilmiyor. Sigaranın bir ikinci, bir etkisi var.

koah hastaligi belirtileri 150x150 Koah Hastalığı Belirtileri

Sigara dumanındaki toksik 40 yaşından sonra giderek artan şekilde kronik bronşitte daha çok öksürük, sabahları balgam çıkarma şeklinde ve giderek artan bir nefes darlığı amfizem neyse. Daha çok nefes darlığının ön planda olduğu bir tablo oluyor. Evreleri var koah’ın genel de 4 evre hafif, orta, ağır ve ileri evresi diye dördüncü evrede zaten hastalar oksijene bağımlı olarak yaşamaya mecburlar. Şimdi koah’ın tanımın da tabi döne, döne sigarayı söylemek istiyorum. Çünkü sigaranın içinde 2 binden fazla bilinen kimyasal ve 400’ ünün de kanserojen olduğunu bugün bildiğimiz maddeler var.

Çamaşır suyunda arsenik fare zehiri ne kadar herşeyi ne içiyor? Sigara içersek koah tanısı konulduğu zaman bile genel de geç kalınmış oluyor ama hani evresine bağlı onu hekim değerlendirdikten sonra bir an önce sigarayı bırakmak en büyük tedavi yoksa bizlerin verdiği ilaçlar sadece hastalığın bulgularını iyileştirmeye yönelik ilaçlar radikal bir tedavisi yok. Akciğerlerdeki hava yollarındaki bozuklukları harabiyeti geri döndürülecek ilaçlar mevcut değil.

Amfizem de bir takım deneysel tedavi yöntemleri var ama hiç birisinin kesinlikle başarı yüzdesi ortalıkta değil. Sigara içenler de kadınlar da giderek daha sık görülmeye başladı. Yani bundan 20 sene önce birer beşer ki bir kadın da görülürken şimdi 2 erkeği bir kadın da gördük. Gençlerde sigara içme yüzdesi arttığı için yine başlangıç yaşı 40’ka kadar düştü.

Biz öğrenciyken 50 sonrası koah tar tek yapılabilecek şey koah tan korunabilmek için sigarayı bırakmak kohayı ileri evrelerinde tabiki destek tedavi, nefes açıcılar vs. Enfeksiyonlardan korunma talebi ile evlenmeleri önlemek için Dünya Sağlık örgütü’nün önerdiği aşıları yapmakta çok önem taşıyor. Tabiki bir hekim takibinde olmak gerek.

Yorum Yaz

79 + = 87