Kısırlığın Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri

Bugün sizlere infertilite nedenleri ve kısaca tedavi seçeneklerinden söz edeceğim. Normal bir gebeliğin oluşabilmesi için yeterli sayıda ve kalitede yumurta kapasitesine sahip olan bir yumurtalığa sahip olmanın yanında, diğer taraftan da bu yumurtaları dölleyebilecek sayı ve kaliteye sahip olan spermlerin olması gerekiyor. Yumurtanın tek başına döllenmesi yeterli olmuyor.

Gebelik oluşabilmesi için döllenmiş olan bu yumurtanın rahim boşluğuna taşınmasını sağlayabilecek kalitedeki tüplere rahim boşluğuna gelen bu döllenmiş yumurtayı yakalayabilecek kalitedeki bir rahim boşluğuna ihtiyaç vardır. Bu basamaklardan herhangi birinde problem ya da yetersizlik olursa işte o zaman infertilite dediğimiz tablo ortaya çıkıyor.

Bütün bu şartları sağlayan çiftlerde ay başına gebelik olma oranı yüzde 15-20 iken, bir senenin sonunda yüzde sekseni doksanı buluyor. Infertilite tanısı almış olan çiftler için tedavi bireyselleştirilmiş, çünkü altta yatan neden farklıdır?

Ve nedene yönelik olarak tedavi edilir.

İnfertil çifte ilk önerimiz şu olur, alkol, sigara ve aşırı kahve tüketimi varsa bunların kesilmesini muhakkak öneriyoruz. Eğer infertil çiftte ve özellikle kadında tiroit disfonksiyonu varsa süt hormonu yüksekliği varsa düzeltilmesi gereken bir rahim anomalisi rahim içerisinde bir miyom ya da obezite varsa öncelikle bunların düzeltilmesi gerekir. Bunlar düzeltildikten sonra hala gebelik elde edilemedi ise o zaman medikal olarak yani ilaçlarla ya da aşıyla tedaviye geçilir.
kisirligin sebepleri ve tedavi yontemleri 150x150 Kısırlığın Sebepleri Ve Tedavi Yöntemleri

Yumurtlama problemi olan yani ovulasyon problemi olan kadınlarda ağızdan alınan haplarla ya da her gün cilt altına uygulanan iğnelerle yumurtlama yani ovülasyon sağlamaya çalışır. Eğer birde hafif erkek faktörü eşlik ediyorsa, aşıda yapılarak gebelik elde edilmeye çalışılır. Tüm bu tedavilere rağmen eğer hala gebelik elde edemediysek artık tüp bebek tedavisi planlamasına geçilmelidir.

Bugün sizlere infertilitenin tedavisinin olduğunu anlatmaya çalıştım hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

44 − 36 =