Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

Bugün sizlere pandemi döneminde artan kaygılarımız ve kaygı bozukluğu hakkında bilgi vereceğim. Hayatımız boyunca birçok duygu yaşıyoruz kaydı da aslında yaşadığımız bu duygulardan biridir. Bizi oluşabilecek olumsuz olaylara karşı korur ama yaşadığınız kaygının dozu bizim için çok önemli. Şöyle ki, 0 kaydı diyebileceğimiz bir durum yok. Çünkü hepimizin hayatında bizi oluşabilecek olumsuz olaylara karşı koruyabilecek kadar kargoya ihtiyacımız var.

kaybi bozuklugu ve tedavisi 150x150 Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

Ama kaygı seviyesi bizim için önemli. Aile hayatımız, iş hayatımız bundan zarar görmeye başladığında hayatımız aslında kalitesiz hale geldiğinde kaygı bizi korumaktan ziyade bize zarar vermeye başlayan bir unsura dönüşebiliyor. Peki kaygı bozukluğu tanısı almış kişilerde nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyoruz? Medikal tedaviler yani ilaç tedavilerinden destek alınabiliyor fakat psikoterapi ile desteklenmediğinde belirtiler tekrar nüks edebiliyor. Bizler kaygı bozukluğunda bilişsel davranışçı terapi dediğimiz bir terapi yöntemi kullanıyoruz.

Amacımız kişiye olumsuz düşüncelerini fark ettirip bunu nasıl değiştirebileceğini göstermektir. Terapi bir yolculuktur. Bizler yolculuk esnasında kişiye sağa gideceğine, sola mı gideceğine karar veren kişiler değiliz ama terapi yolculuğu boyunca kişiler hangisinin onlar için doğru yol olduğunu görebiliyorlar. Psikoterapide bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle kişiye kalıcı iyi olma halini öğretiyoruz. Pandemi döneminde artan kaygıları sebebiyle kliniğe başvuran hasta sayısı oldukça fazla.

Korona olacak mıyım? Ailemden birisini kaybedecek miyim, işini kaybedecek miyim gibi bu dönemdeki kaygılar oldukça fazla. Kaygı bozukluklarında ön tanı çok önemlidir. Çünkü erken müdahale edildiğinde hem tedavinin seyri değişecektir hemde kişi günlük işlevselliğini geri dönmesi daha kolay olacaktır. Günlük yapmanız gereken işleri yapmakta zorlanıyorsanız, uykuya dalmaya da çok fazla uyuma, iştahta artma veya azalma gibi durumlar sizin hayatınızı kalitesiz hale getiriyorsa kaydınızın size ele geçirdiğini ve kaygı bozukluğuna dönüştüğünü düşünüyorsanız.

Mutlaka bir uzman desteği almanızı öneriyorum, sağlıkla kalın.

Yorum Yaz

45 + = 55