Karantinada Endişe Ve Panik Atak İçin Ne Yapmalıyız?

Karantinada Endişe ve Panik Atak İçin Ne yapmalıyız

Şöyle kısaca bir tanım vereceğim, ondan sonra bir tane danışmanı burada kabul ettim. Simdi olmayı ve ondan dinleyeceğiz bacak dakikada ani başlangıçlı, fizyolojik ve bilişsel belirtiler de eşlik ettiği yoğun korku ve tedirginlik hali diyebiliriz. Ama şimdi de bunu bizzat deneyimleyen birinden dinleyeceğiz. Hoş geldiniz iyi ki geldin mersinimizi anlatımı parça nasıl deneyim demiştim, ilk olduğunda telefonda konuşuyordu, hiç de bir ortamda. Evde almıyım. Evet telefonla konuşuyordum, birden bire tabi onun öncesinde sıkıntılı dönem var. Yani birtakım aile içi sorunlar ve hani çok böyle durup dururken oldu diyemem de başladı.

İnanılmaz derecede, yani giderek yükselen boğazıma doğru ve kalp atışı bir ortamdan çekilip alındı. Sanki başka bir yerdeyim, boyut değiştirdim ddy aynen aynen telefonu ben ölüyorum kalp krizi geçiriyorum diye söylüyorum. Kapaklı işlerini çok zengin olsam ve ambulans çağırdım. Doktorlar ne de? Fiziki olarak bir şey olmadığını ama bir psikiyatra görmem gerektiğini söylediler. Sonrasında başlayan uzun bir süreç var. Çeşitli doktorlar, ilaçlar, terapiler ve daireler ve hep en rahat olduğum dönemlerde çıktı aslında ama ben attım dedim.

Zamanlamadan önce de vardı ama olduğu anda böyle bir şey tetikleyecek herhangi bir şey yok öyle tabi. Yıllar içinde şunu da gözlemledim, yani gerçekten sıkıntı yaşarken asla olmuyorum. Fakat sıkıntı bittikten sonra hani ben artık şey diyorum, fazla atamadığım yükler var. Halen içeride kalmış, onları boşaltma böyle kendi kendime formüller bulmaya başladım. Enerji boşaltıyorum işte için bu şekilde stresimi atıyorum. Şimdi gayet iyiyim ama ne o dönemlerde yaşadığım çok yoğun ve iı. Biliyorsun, yani panik atak hastalığının aslında en büyük kısa döngüsü ol bir kere yaşadıktan sonra en ufak bir şeyi yanlış yorumlayan biliyoruz.
karantinada endise ve panik atak icin ne yapmaliyiz 150x150 Karantinada Endişe Ve Panik Atak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu sefer yani hastalık değil, panik atak atak başlayacak şeklinde korkudan korkmak gibi bir şeyler olmasından korkmak bu beklenti anksiyete istiyoruz. Aslında panik atak bir hastalığın adı değil, hastalığı panik boz. Panik ataklar panik bozukluğun içinde de semptom özellikle tek tek olabiliyor. Başka birtakım psikiyatrik durumların yada başka bir takım hastalıkların tıbbi durumların sonucu olarak da ortaya çıkabiliyor. Ama biz bugün burada hani bozukluğu giden ya da gitmeyen neyse panik atağın kendisinden bahsedeceğim. Siz içinden geçtiğiniz için çok daha iyi biliyorsunuz tabi e. Bu tedavisi olan.

Evet, fakat yaşandığında müthiş ortalığı terörizm eden insanın bitişler üzerinden bütün duygusunu ve dengesini bozan ve ne oluyor? Bana ölüyormuşum duruyormu?
Kontrolü kaybediyorum hissi yaratan demin bahsettiğimiz o yabancılaşmaya, gerçekliğin değişmesi gibi bir takım bilimsel şeyler de eşlik ediyorsa eğer daha da korkutucu olabiliyor ve genelde kalp çarpıntısı soluk alış verişinde hızlanma, el ve soğuma gibi birtakım fizyolojik belirtilere eşlik etti. Otonom sinir sistemi özellikleri. Bunlar ya ben şirketim görmek istiyorum orda. Yani bunların hepsi isim yani. Belki onu tekrar diyebiliriz.

Hani neden birdenbire atmaya başlıyor ve 3 tane yanıtları var. Kaç savaş ya da dona dona kalmak? Dona kalmak zaten ama kaçmak için de savaşmak için de vücutta birtakım değişikliklere ihtiyaç var. Zihni bunları önce bunları yapıyor, sonra korktuğunuzu biliyorum. Çünkü korku yani. Önce hareket etmemiz lazım. Yem olmamak için mağara insanı düşün çıktı. Mağaradan asla karşı karşıya kaldı ya ona saldıracak ya da kaçacak. Bunun için kasları daha çok kan gitmesi lazım. Hücreleri daha çok oksijen taşınması lazım işte demin bahsettiğimiz otonom sinir sistemi devreye giriyor ve bunlar artırılıyor.

Sonra bu kriz bittikten ve yöneticilikten sonra hayatta kaldıktan sonra parasempatik sinir sistemi tekrar devreye giriyor, sakinleşiyor ve ediyorum. Dolayısıyla bunların hepsinin işleri kaçmaya ya da savaşmaya geliyor. Fakat panik atakta sorunumuz. Çünkü ortada böyle bir yaşamsal tehdit yokken oluyor ve telefonda konuşurken telefonda kötü bir haber almadım. Yoksa öyle mesela şeyde getiriyor beraberinde bu sefer hayatımız kısıtlanıyor, toplu hale getirmek benim mağaza kabininde kaçmıştı. Böyle komik hikayeler vardı, trafiğe çıkmamak köprü ve herhangi bir uçağa binmek. Arabada sıkışıp kaldığını ile ilgili bunlarda agorafobi, panik atak deniyor. Yani dışarı çıkma korkusu da eşlik ettiği bu günlük yaşam kalitesini müthiş bozan.

Evet, kız tha ve sizin başınıza geldiği gibi insanlar genelde acillerde ya da kardiyoloji servisinde sorular. Bunun da elini doğru ve iyi bir şey de bana soracak olursanız, yani hakkaten kartı ile ilgili bir sorun varmış da yapabilsem hata motor ile ilgili bir şey var. Neyse gibi birtakım tıbbi durumların ortadan kaldırıldıktan sonra en iyi tedavisi de panik atağa şudur ki, şimdiye kadar yapılan çalışmalar öyle gösteriyor. İlaç ve psikoterapi ile beraber yani ilaç ve psikoterapi ile beraber götürüldü.

Tedavileri en olumlu sonucu verendir. Bir atak bir kere geçirip bir daha hiç geçirilmeye bilir. Panik bozukluğa çevirebilir bir sürü formu olabilir bunların ama aslında kaygı kaygı ile ilgili bir şeydir. Bu kaygı bozukluğu bozuklukları ile alakalı bozukluğu olan herkes ne kadar hastası değil ama yanlış var. Yani o günlük kullanıma bakmayın. Panik atak oldum, panik atak geçirdim. Ben oluyorum. Böyle şeyler de insanların ölüyorum.

Herhalde bana gerçekten çok ciddi bir şey oluyor. Hangi hastanelerde bulunur? Panik atak kaygı bozuklukları şemsiyesi altında düşünülmesi gereken bir kaygı bozukluğu kaygı ile çalışırken kargo ile uğraşırken bunu hiçbir zaman ortadan kaldırılması hayatımızda artık hiç kaygı ile ilgili bir durum olmasından bahsetmemiz mümkün değil. Böyle bir şey doğru değil, yok böyle bir şey kaygı evet, olumsuz bir duygu yaşandığında savuşturmaya çalışan ve insanı rahatsız eden bir duygu ama bir fonksiyonu var.

Hayatımızda bir işleri var. Dolayısıyla kaygı ile çalışırken. Bizim psikoterapide sağlamaya çalıştığımız şey kaydının yönetilmesi ne sağlayacağı sağlamak, buna çalışmak. Panik atak tedavisinde değil psikolojik tedavisinde psikoeğitim de çok önemlidir. Yani danışmanı anlatılır işte bu vücudunun bu cevabı aslında bunun için oluyor. Bu biraz sonra gidecek. bir şey soracağım mü? Nedir yani psikolojik biraz olarak yoksa karakteristik nedir?

Bunu ben çok sorguladım. Yani benim karakterimle alakalı bir şey mi? Sonuçta çok da okudum biliyorsunuz araştırıyorum, çok doktora gittim. Bu ben ne yaparsam yapayım genetik bir şey diye ben bunu yaşayacak mıyım yoksa karakterimde yaşam tarzında ne zaman geri çekebiliyor muyum? Bildiğim kadarıyla cevaplayayım, cevabı olmayacak herhalde ama hepimiz de kız. Kimimiz kaygı üretmeye daha yaptınız? Günümüz depresyona daha yatkın, siz kaybetmeye daha yakın, daha kaygılı bir çektiniz. Evet, bu işin genetik tarafı belki de yani işte sizin hani biyolojik yapımızla alakalı bir şey ama bu ille panik atak geçeceksiniz demek değil işin birinci kısmı var ama bide öğrenilen kısmı var.

Eğer bir düğüm üzerinde sürekli kaygı ile ilgili bir konu gidiyorsa bu çok çok konuşuyorsa siz annenizin yada babanızın yada yakın çevremizde etrafımızda birini ah panik atak hastası. Onun için şu ilaçları kullanıyor gibi duyuyorsanız bu yapılan çalışmalarda ailede birinin kaygı bozukluğu ile ilgili bir rahatsızlığın olması. Daha sonra sizi de bu anlamda etkilediğini normalden daha fazla risk altında olduğunuzu gösterir. Şimdi kalabalık bir yerdeyim.
Çok da huzurlu ve mutluyum ama birden karnımdan böyle bir yanma başladı. Bana karşı yapacağım bana öncesi panik oldunuz ve bazen de oluyor. Hani gerçekten herhangi bir şeyden midem yana biliyor? Hava harekatında başvuruyorum. Biliyorsunuz doğru panik atak çalışırken panik atakla ilgili tedavinin ikinci ayağın ben öyle düşünüyorum. Bunu çalışırken öz denetime çok önem veriyoruz. Özdenetim tekniklerine çok önem veriyoruz. Ve insanların kendi kendini atak sırasında sakinleştirmeye çalışması bilimsel olarak yani o işi olarak bir televizyon olma hali geliyor. Bana bir şey olacak.

Konuşma Tanıma Tamamlandı Kontrolü kaybediyorum, yitiriyorum, deliriyorum ya da öleceğim herhalde gibi ondan bir bundan ve bir de yani o kalp atışları soluk alışverişi hızlanır ve rahatsızlık veren işte o mideden şurama bir ateş geliyor işte buradan oraya bir elektrik gidiyor gibi oluyor falan gibi bütün hikayeler bunların hepsi bizi ayrıca paniğe sevk eden şeyler oluyor. Bunun için üretim tekniklerini kullanıyoruz. 2 tane şeyi çok önemsiyoruz, bir sakin kalabilmeyi, 2 duygu duygu düzenleyebileceğim şimdi buraya. Gelebilmeyi çünkü kaygı her zaman gelecekle ilgilidir esasında onun için şimdi buranın derdi değildir ve kendi. Ve bu öğrendiği nefes egzersizleri olabilir. Bilimsel bir takım teknikler olabilir imajına tip bir takım şeyler olabilir falan bunları kullanmayı da bilir ise kendi bedenini tanıyarak öz denetimi sağlarsa çok rahatlıkla bu işten çıkabilir esnasında.

Yorum Yaz

9 + 1 =