Karaciğer Yağlanması Sonucu Nonalkolik Steatohepatit ( Nash )

Karaciğer Yağlanması Sonucu NonalkolikSteatohepatit ( NASH )

Başka sık gördüğümüz konulardan biri de karaciğer yağlanması. Göbek çevresinde olduğu gibi karaciğer de karaciğer hücrelerine yağ kolaylıkla birikebiliyor. Bunun çeşitli aşamaları var, ilk önce ya ücretlerde gerekebiliyor. Ücreti zarar vermiyor. Biz bunları genel olarak karaciğer yağlanması, alkol dışı karaciğer yağlanması diyebiliyoruz.

Bunu nasıl teşhis ediyoruz?

Muayenede elimize gelebiliyor. Ultrasonda teşhis edebiliyoruz fakat genelde hastada da bir şikayet olmuyor rutin çaplarda rutin kontrollerde ortaya çıkıyor. Fakat bu yanma devam ettiğinde karaciğer hücreleri bundan zarar görmeye başlıyor ve kan da karaciğer enzimleri yükselmeye başlıyor.

karaciger yaglanmasi sonucu nonalkoliksteatohepatit nash 150x150 Karaciğer Yağlanması Sonucu Nonalkolik Steatohepatit ( Nash )Bunun da adı yağlanmaya bağlı bir hepatit olarak olarak karşımıza çıkıyor. Bu da burada artık hastayı doğru yönlendirmek hastanın mutlaka. beslenmesini düzenlemek ve takibini yaparak bunun karaciğer enzimleri normale geldiğinden emin olmamız lazım.

Çünkü sürekli karaciğer yağlanması ve oradaki bir de iltihabi süreç karaciğerde daha sonra yağlanmaya bağlı rossa kadar gidebileceğini akılda tutmak gerekiyor. Karaciğer yağlanması dediğin bizde ve bunun basit bir şey değil. Mutlaka diye hastalığına hareketi, hastalığı kolesterol seviyeleri açısından ele alınıp hem gerek medikal gerekse hayat tarzı düzenlemelerini gidilmesi gerek.

Yorum Yaz

+ 8 = 18