Kan Sulandırıcılar Ne İşe Yarar?

Kan Sulandırıcılar Ne İşe Yarar

Kan sulandırıcı varolmazsa olmazımız stent takıyoruz kan sulandırıcı başlıyoruz ameliyat ediyoruz kan sulandırıcı başlıyoruz hastanın kalbin de pıhtı oluşuyor kan sulandırıcı başlıyoruz damarda pıhtı oluşuyor kan sulandırıcı başlıyoruz başlıyoruz çünkü çok önemli bizim için çok önemli bir tedavi aracı fakat bir takım sıkıntıları da beraberin de getiriyor sonuçta kanı sulandırmak belgede açıklanan sağlamak için çok önemli bir şey ama belli bir süre kullanma zarureti hastanın diğer hastalıkları açısından bir engel teşkil etmek.

Ne gibi diş çekilecek başka bir sebepten ameliyat olacak. Bu gibi durumlar da hasta veya doktorları bizi aramakta kan sulandırıcı kullanıyor kesmemiz lazım mı diye. Dolayısıyla kan sulandırıcı başlarken biz yaptığımız işlerin niteliğine, hastanın yaşına, hastalığına uygun olarak belli bir süreçten süzgeçten geçirerek başlıyoruz. Tabi olmazsa olmaz durumlar da başlamak üzere üretimin zor yani damarı tıkanmış, açmışız, baypas yapmışız, kapağını değiştirmişiz. Metal kapak takmışız ritim bozuklukları kalp içinde pıhtı yapıyor. Beyne atacak bu tarz hastalar da saklanacak durumumuz yok. Mecburen kan sulandırıcı başlıyoruz ve takibini de sağlıyoruz.

kan sulandiricilar ne ise yarar 150x150 Kan Sulandırıcılar Ne İşe Yarar?

Bazı ilaçların takibini kan tahlilleri ile yapıyoruz. Bazı ilaçların takibini ise hastanın şikayetleri hastane klinik olarak gözlemliyorum. Muayenesi ile takip ediyoruz ama asıl olan şey şu, burada tedaviye karar verirken bütün hem sosyal hastanın sadece hastalık gibi değil bir takım, sosyal, ekonomik bütün faktörleri göz önüne almaya çalışıyoruz. Mesela çok uzak bir yerde oturan her daim sağlık kuruluşuna ulaşamayan hastalar da tahliye olan bir ilaç vermek çok doğru olmayabilir çünkü kontrol de zor olacaktır.

O tarz hastalarda işte kalp içi pıhtı için özellikle ya da ritim bozuklukları sonucu kalp için pıhtı oluşup, vücuda pıhtı atması, beyin pıhtı atmasına sebep olabilen gruplar da özellikle tahlili olmayan yeni jenerasyon ilaçlar tercih etmeye çalışıyoruz. Bu ikili tedaviye çok geçer hastalar ben hem aspirin kullanıyorum hem bir başka kan sulandırıcı kullanıyorum. Diye söylerler stent sonrası genel de başladığımız ilaç grubudur.

Bu stent sonrası başladığını, ilaçların ikili olması gerekliliği vardır. Stenti korunması ve devamı açık kalması sebebiyle ve stentin özelliği sebebiyle belirli bir süre kullanmak zorunluluğu da vardır. Çünkü bizim takmış olduğumuz stentin üzerinde ilaç vardır. Artık yeni jenerasyon stentler ilaçlı zaten daha uzun ömürlü açık kalsın diye. Şimdi bu ilaç damarın tekrar tıkanmasına mani olmakla birlikte stentin damar içerisinde açıkta çıplak kalmasına neden olmakta.

Dolayısıyla kan stnen’te direk temas ederse bir pıhtılaşmaya meyil etmektedir. Bizim bu stentin damarda bir oluncaya kadar kan stent temas etmeyince kadar o süreyi kan sulandırıcı ele geçirmemiz lazım. Bu üç aşağı, beş yukarı aşağı yukarı bir yıldır bu süreyi mutlaka geçirmeye çalışıyoruz ama çok önemli bir şey oldu. Trafik kazası geçirdi. Çok ölümcül bir durum var olması lazım yapacak bir şey yok ama olacak. O zaman keseriz ama bunun dışında elektif planlayarak zorunluluğu yok. Aciliyeti yok olan tüm işlemleri ertelemek de fayda vardır.

Yorum Yaz

22 − 20 =