Kalpte Çarpıntı Taşikardi Ritim Bozukluğu Neden Olur Mu?

Kalpte Çarpıntı Taşikardi Ritim Bozukluğu Neden Olur

Günlük poliklinikte en çok bizi meşgul eden konulardan bir tanesi çarpıntı genelde hastaların böyle kalbimde kuşlar uçuyor dediği bizim anladığımız kaybının arttığı durumlardır. Gerçek anlamda aritmi yani ritim bozulduğu durumda olabilir. Yoksa gerçekten ritim bozukluğu olmadan hastanın hissiyatı da olabilir. Dolayısıyla bunu iyi ayırt etmek lazım. Çarpıntının birçok sebebi olabilir. Kalple alakalı alakalı olmayan sebepler olabilir, işte başka gol atar gibi kansızlık gibi bunlar kalbin hızlı atmasına sebepleridir.

Bunlar çarpıntı yapabilir veya kalple alakalı kandırıldınız, çarpıntı türleri vardır işte biz onlara ayıp diyoruz ya kalbim bir hastalığından olur ya çarpıntı ya ait kalbin kendi hastalığı olur. Yani illaki kalbin kapağına bozuk olmasına gerek yok. Aritmi de kendisi bizatihi bir hastalık olabilir. Bu bakımdan bu hastalarında kategoride yani iyi bir şekilde değerlendirilmesi, bir yere konması ona göre de tedavi araçlarının düzenlenmesi gerekir.

kalpte carpinti tasikardi ritim bozuklugu neden olur 150x150 Kalpte Çarpıntı Taşikardi Ritim Bozukluğu Neden Olur Mu?

Ritim bozuklukları aslında çok karşılaştığımız problemler olmamakla birlikte önemli sonuçları olabilmektedir. Burada en önemli şey belki de dünyada en çok felce neden olan mesela son dediğimiz ritim bozukluğu var kaybını üst borçlunun büyümesi ise yüksek tansiyon hastaları olsun. Hatta guatr problemi olan olsun, kalp damar hastalığı olsun. bir sürü sebepten dolayı olabilen hiçbir sebebi olmadan da olabilir.

Kalpte pıhtı oluşup beyne atmasına sebep olabilen ritim bozuklukları vardır. Proje bunların iyi tanınması gerekebilir. Kendisinin belki hayatını sonlandırmayabilir ama sonuçları vahim olabilir. Bu bakımdan kalbinde çarpıntı hisseden kalbinin hızlandığını hisseden, düzensiz olduğunu hisseden insanların mutlaka bir kardiyoloji hekimi tarafından muayene edilmesinde fayda vardır.

Bazı ritim bozuklukları daha sık gördüğümüz daha masumdur. Hayati tehlikesi olmayan ama hastanın genel durumunu bozabilen, şikayet edilebilen ritim bozukluklarıdır. Bunların hem ilaçların hem de ilaç dışı bizim girişim dediğimiz gidip o resimlerden çıkıyorsa onu bulduğumuz orayı yok ettiğimiz bölge normal ritmin hakim olduğu bir alan sağladığımız uygulamalarla tedavi edebilmekteyiz.

Birde çok kötü ritim bozuklukları var. Daha düşük oranda olan özellikle kalp yetersizliği olan yani kalbi bozulmuş artık çok ciddi problemler yaratabilme seviyesine gelmiş hastalar grubundan bahsediyorum. Bu çok büyük kalp krizi geçirmiş, iyi tedavi edilmemiş başka sebeplerle ameliyat şansını kaybetmiş, kalbi genişlemiş, büyümüş, kalp yetersiz olmuş hastalar da ölümcül ritim bozuklukları olabilmektedir. Onlarda da yine ablasyon dediğimiz o ritmi bulup yapma ve yahut kötü gitmiş saptayıp o ritmi bastırabilen, dışarıdan çok verdiğimiz sistemi içeriden uygulayabilen sistemleri ile tedavi edebilmekteyiz.

Yorum Yaz

51 − 50 =