Kalp Yetmezliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Yetmezliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp yetersizliği kalbin vazifesini yapılmaması durumudur. Kalbin vazifesi nedir kalp içine kanı dolduracak sonra bu doldurduğu kanı vücuda pompalayarak yani bir gevşeme bir de kasım fonksiyonu vardır her iki fonksiyondan bir tanesi sekteye uğrayabilir yani gevşeyebilir kas alamayabilir bunların birçok sebebi vardır yani halkın kabaca bildiği kalp yetersizliği genel de kalbin pompa yetersizliği olarak bilinir ama aslında kalp yetersizliklerinin yarısı gevşeme sorunudur. Yarısında katılamama sorunudur, sebepleri vardır. Gece yemen’in en büyük sebeplerinden bir tanesi yüksek tansiyondur. Vücudumuzda çizgili kas karakterinde olan organ kası kalp kasıdır. Ağırlıklara karşı kendini geliştirebilmek adına açabilme yeteneğine sahiptir.

Biz nasıl dambılla kaslarımı geliştiriyorum, hem büyütüyoruz hem sertleştiriyoruz. Kalbin önündeki en büyük yüksek tansiyon yüksek tansiyona karşı kuvvetli kasılan kalp zaman içerisinde kasları kalınacak ve seçecektir. Sertleşmesi gevşemesini bozacaktır. Dolayısıyla bu işte birinci fonksiyonun içini dolduracak olan calvino gevşeme süreci olacaktır. Bu birinci kalp yetersizliği sürecidir ve birçok hasta aslında kalp yetersizliği semptomları işte nefes darlığı, bacaklarda şişme, vücudum da şişme ödem diye gezen hastaların çok büyük bölümü yani aşağı yukarı yüzde 50 sine tekabül eder. Bu şekilde yetmezlik olandır.

kalp yetmezligi tedavisi 150x150 Kalp Yetmezliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer türlü yetmezlik vakasına kurulu olan yetmezlik kalbin pompa fonksiyonunun bozulduğu, katılamadığı yetmezlik ya damar hastalığı neticesinde kalp krizi geçirmiş, o bölge zarar görmüş ya kapak hastalığı nedeniyle zamanında tedavi edilememiş kapak bozukluğu nedeniyle kalp büyümüş ve artık basınçları karşılayamaz hale gelmiş ya ritim bozukluğu sebebiyle zamanın da müdahale edilmemiş kalp çok koşturmuş, çok yorulmuş ve kas içerisine girmiş hastalar da gördüğümüz pompa fonksiyon bozukluğudur. Heykelini de tanımak çok önemlidir. Tasnif çok önemlidir çünkü tedavileri çok farklıdır. Birinden ilaç daha ağır basarken diğeriyle mekanik tedavi dediğimiz tedaviler ön planda olabilir. Dolayısıyla doğru teşhis etmek önemlidir.

Pompa fonksiyonu bozukluğu olanlar da kalbin pompa fonksiyonu artırıcı birtakım ilaçlar kullanmakla birlikte gerçek anlam da sebep ortadan kalkmadığı sürece çok fazla fayda sağlayabilmek sadece sağlayabilmemiz mümkün olmamaktadır. Mesela sebep nedir? Kapak hastalığıdır, sebep nedir? Damar hastalığıdır, sebep nedir, nedir bu sebeple hallettim zaman. Çoğu zaman başarı sağlayabilmekdeyiz, buna rağmen başarı sağlayamadığımız hasta gruplarında ilaçlarla birlikte kalıcı pil tedavisi ile kaybı destekleyebiliriz. Pil tedavisinin buradaki maksat şudur, yetersizliğe girmiş tamamen bozulmuş bir kalbin öldürücü ritimler oluşmasını önlemek değil sadece iyi katılamayan kalbimiz normal de senkron katılan bir organiken yetersizliğe girmiş, kalp salınır, biz plain birkaç yerine uyarı vererek bu senkronizasyonun beraber kasma olayını tekrar sağlarız.

Az da kazansa ama beraber kasılır. Bu da bize çok büyük bir kazanım sağlar ve yahut işte dışarıdan pompa fonksiyonu gören birtakım cihazlarla en sonun da belki de bunlar da fayda etmezse kalp nakli ile kalp nakline giden bir sürece gelebilmektedir. Ama en önemli sebep. sebebi bulup onu tedavi etmeye çalışmak sonuç buysa sebeple artık yapacağımız bir şey yoksa ona uygun tedaviyi belirlemek daha uygundur.

Diğer türlü kalp yetersizliği gelişmesi, kusurlu olan kalp yetersizliği bunları uzun, uzun anlatıyorum çünkü çok önemli. Özellikle yaşlı kadınlar da gördüğümüz ve özellikle tansiyonu olan kadınlar da çok sık gördüğümüz bir kalp yetersizliği, ayaklarda şişme, nefes alamama yatağına yüksek yastıkla yatma gibi şikayetleri olan daha önceden yüksek tansiyonu olan belirli bir yaşın üstündeki hanımefendiler de mutlaka kalp yetersizliği araştırılmalıdır. Çünkü tedavisi çok önemlidir. En az pompa yetersizliği kadar gevşeme probleminde sonuçları kötüdür.

Yorum Yaz

+ 47 = 55