Kalp Pili Nedir Neden Nasıl Takılır?

Sağlıklı kalp günde 60- 80 arasında dakika da atmaktadır. Zaman, zaman hızlanmaktadır, ihtiyaçlarımıza koştuğumuz zaman heyecanlandığımız zaman, korktuğumuz zaman, zaman zaman da azalmaktadır. İhtiyacımız azaldığı zaman, uyuduğumuz zaman, dinlediğimiz zaman, sıkıntılarımız olmadığı zaman bu tamamen vücudunuzun ihtiyacına göre kalbimizin otonom olarak ayarlanmasıdır. Fakat bazen bu ileti ile ilgili veya iletinin çıkmasıyla ilgili problemler kalbimizin çok yavaşlamasına neden olabilir ya iletiyi çıkaran kalbin kendi odamda bir problem olur ya da o çıkan iletinin kalp içerisinde iletilmesine mani olan bir durum olabilir.

Dolayısıyla kalp atımı ihtiyaçları karşılayamayacak derecede az olur ve artmaktadır işte. Biz bu konu da hastalarımıza yine pil dediğimiz aparatlarla yardımcı oluyoruz. Genel anestezi altında yapmadığınız tamamen lokal anestezi altında yaptığımız ceplik dediğimiz hastanın sol veya sağ göğsüne yerleştirdiğimiz küçük bir batarya ve onun üzerinden damarlar üzerinden gönderdiğimiz git dediğimiz kablolarla kalbe uluşabilmekte ve kalbin ileti sistemi dışarıdan kontrol edebildiğimiz pil sistemine bağlayabilmekteyiz.

kalp pili nedir neden takilir 150x150 Kalp Pili Nedir Neden Nasıl Takılır?

Bu şekilde hastanın ihtiyacına göre koşu zaman alabilmekte uyduğu zaman düşünülmekte, onu kötü sonuçlara karşı ölümcül düşücelere karşı koruyabilecek bir seçenekleri sunabilmekteyiz. Burada aslolan yine, yine doğru hastaları seçmek. Çünkü bir sürü pil çeşidimiz var. Kalp yetersizliği kullandığımız piller var. Sadece nabız yetersizliği ile ilgili yani kaybını düşmesiyle ilgili filmler var bir takım hastalıklardan kaynaklanan kötü ritimler yani kaybı çok hızlandıran, hatta ölüm riskine sokan, filmler de kullandığımız piller var.

Hastaya göre seçmekteyiz aşağı yukarı taktığımız bataryaların pillerin ömrü 4 – 6 sene gibidir ve 46 senedir sadece bataryayı kabloları değil, sadece bataryayı değiştirmek suretiyle hastaların takibini sağlamaktayız. Ama bu demek değildir ki 4.646 sene gidin bir daha da gelmeyin hayır. Zaman, zaman progresste pilleri görüp ayarlamak icap eder. Düzenli olarak hastaların gelmesi lazım. Kalp pili olan hastalar artık gerçi o sorunda bir şekilde çözüldü işte bu manyetik alanlar elektromanyetik işte bizim tetkik için kullandığınız manyetik rezonans emare gibi ve birtakım şeyler de sıkıntı yaratabilir mi? Kaygısına yönelik son olarak emar uyumlu piller çıktı.

Bunlar hastalar, bu tarz tetkikleri girmeden evvel ayarlanabilmektedir. Bunların dışında genel olarak elektromanyetik dalga yayan işte cep telefonu gibi. Mesela günlük hayatımızın artık ayrılmaz. bir parçası yine pillere 1-30 santimden fazla yaklaşmakta fayda var. Çünkü pillerin ayarlarını bozan bilmekte farklı dinlerin neden olabilmekte en önemli şeye dikkat edecek şey elektromanyetik sahalar işte alışveriş merkezlerine girerken karşılaştığınız havalimanlarında gördüğümüz, kendimizi taşıdığımız bir takım cihazların elektromanyetik dalgaları pillerin rezonansı bozabilir.

Bunlara dikkat edeceğiz. Onun dışında gündelik yaşam zaten devam edebilsin diye biz hastalara pil takıyoruz. Yiyebilsinler, spor yapabilsinler, hayatlarını idame ettirebilirler. Onun dışında aslında çok fazla dikkat edecek bir şey yok ama dediğim gibi piller tek bir tip değildir. Bazı hastalar kalp yetersizliği vardır. Bazı hastalar ritim problemleri vardır. Onlarla ilgili zaten özel hastaya özel bizim şehirlerimiz olmak da önerilerimiz olmak.

Yorum Yaz

+ 5 = 7