KALP KRİZİ GEÇİRENLER NE YAPMALI ?

Göğüs ortasında sıkıcı ezici yanıcı karakterde 5 dakikadan uzun süren kalp krizini düşündüren göğüs ağrısı şikayeti olan hastaların zaman kaybetmeden hemen 112 acil arayarak ambulans sistemleri son derece önemlidir. Çünkü kalp krizinde damarın tıkanmasıyla birlikte süratle o bölgede kas dokusu ölmeye başlar ve bu damarın hemen açılması gereklidir. İlk saatler altın değerindedir. Ne kadar erken açarsak o kadar fazla kaptık hasarı azaltırız. Onun için mutlaka 112 acil aranarak ambulans çağrılmasını öneriyoruz.

Biz Türk emay çalışması yaptık. Türkiye’de bütün coğrafi ve nüfus olarak bütün Türkiye’yi temsil eden 50 büyük hastanede 15 günlük kayıt aldık. 2008 in sonunda ve Türk emar çalışmasında gördük ki hastalarımızın önemli bir kısmı kalp krizinde ambulans kullanmıyorlar. Bu çalışma bize ambulans kullanım oranlarının yüzde 12 lerde olduğunu gösterdi.

Kalp kasının ağır formlarında en fazla yüzde 18 lere çıkıyor. Bu son derece düşük oran hastalarımız kalp ağrısı olduğunda yüzde 49 buçuk, yani 2 hastadan biri direk kendi araçlarıyla acillere geliyorlar. Önemli bir kısmı da yaklaşık yüzde 38 lik, bir kısmı da uygun olmayan bir hastaneye gidiyorlar. Daha sonra bu hastaneden tekrar ambulansa konarak uygun hastaneye gönderiyorlar.

kalp krizi gecirenler ne yapmali 150x150 KALP KRİZİ GEÇİRENLER NE YAPMALI ?Bu arada zamanla yarışmak gerekiyor. Hastalarımız 112 aradıklarında ambulans gelinceye kadar zaman kaybedeceklerini düşünüyorlar. Aslında öyle değil.

Türkiye genelinde bu çalışma bize gösterdi ki ambulans 15 dakikada hastaya ulaşıyor ama ambulansla gidildiğinde ambulansta tedavi başlıyor. Hemen kalp grafileri çekiliyor ve hastanın hangi hastaneye gideceği belirleniyor. O hastanedeki ekip hazırlanıyor.

Laboratuvar hazırlanıyor hasta hiç acil’e dahi uğramadan direk laboratuvar alıp bu damarları açılıyor. Hasta uygun olmayan bir hastaneye gittiğinde uygun hastane sevk edildi. Ortalama 2 saat kaybediyor ambulansla nakil hem hızlı hem güvenli hem de erken tanı ve tedavinin sağlanması açısından son derece önemli. Onun için mutlaka ambulansı kullanmayı öneriyoruz.

Yorum Yaz

− 6 = 2