Kalp Bypass Ameliyatı Sonrası Bakım

Kalp ameliyatı yapıldı. Daha sonra hastalar nelere dikkat edecek? Bize en çok sorulan sorulardan birisi bu. Bu hastanın hangi kalp ameliyatı olduğuna bu kalp ameliyatı öncesinde ki kalbin performansını ve hastanın mevcut diğer hastalıklarıyla ilgili ne problemleri vardır.

Süregelen daha tedavi edilmesi, takip edilmesi gereken ne tür şikayetleri vardır bunlara göre? Programlanması, planlanması ve takip edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi ameliyat bazında bakarsak ameliyat özelin de bakarsak koroner bypass ameliyatı olmuş, kalp damarlarına değişik yöntemlerle işlem yapılmış kişiler de bizim için önemli olan hastanın o damarın baypas yapılan damarların da uzun yıllar dayanabilmesidir hastalarda. Şöyle bir yanlış fikre kapılmasın yani biz ameliyat olduk.

Bizim için her şey bitti, sıfırlandı şekilde değil. Yapılan bay paslarında aynı şekilde belli. bir süre sonra tıkanması daralması söz konusu olabilir. Hastanın diğer damarlarında da aynı şekilde öyle kirişlerin oluşması ve tıkanma daralma oluşması söz konusu olabilir. Bunun için biz hastaların zaten saptanan risk faktörleri dediğimiz kolesterol yüksekliği, şeker hastalığının bulunup bulunmaması, sigara içip içmemesi.
kalp bypass ameliyati sonrasi bakim 150x150 Kalp Bypass Ameliyatı Sonrası Bakım

Tansiyon yüksekliğinde olup olmaması metabolik sendrom dediğimiz bizim şişmanlıkla birlikte kan yağlarının değişimi ile birlikte olan bazı sıkıntıların olup olmaması, şeker hastalığının kontrol altında olup olmaması varsa guatr benzeri birtakım hastalıkların olup olmaması, şeklinde bazı risk grupları noktaları vardır. Bunlardan hangisi söz konusuysa hastada o hedeflemeli ve o yönde tedavide programıdır.

Şimdi biz ameliyatı yapıyoruz tamam. Çok iyisiniz, her şey gayet güzel fakat hasta 3 ay sonra sigaraya başlıyor. Kendisine dikkat etmiyor, yürüyüşler öneriyoruz, yürüyüşlerini yapmıyor, kilo fazlası var, kiloyu vermiyor. Kan yağları yüksek ve düzensiz 6 ay bir sene dikkat ediyor. Ondan sonra etmiyor ve bir süre sonra bize tekrar başvuruyor aslında.

Diyelim ki 5 yıl sonra 6 yıl sonra ne oldu işte yine şikayetlerimiz başladı. Benim ondan sonra neden yani bunu hastaya zaten izâh etmişiz ondan sonra bazı şeyler çabuk unutuluyor.. Düzelmesi için devamı için hastanın takibini devamlı yapılması şart. Biz onun için özellikle koroner bypass olmuş hastalarda bu önlemlerin alınmasını son derece dikkat ediyoruz. Hastalara uyarıyoruz. Kardiyolojide ona göre bunun takibini yapıyor izliyor. Gerekirse biz de izliyoruz.

Yorum Yaz

1 + 9 =