Kalori Diyeti Nedir? Düşük Kalori Diyeti

Merhaba Obezite kozmetik bir sorun değil kronik bir hastalıktır. O yüzden Obezite problemi yaşayanlar yağ dokularını sağlıklı ve kalıcı bir şekilde düşürmekle sorumludur. Peki bunun için de en doğru diyeti yapmaları gerekir. Sağlıklı ve doğru bir kalori ile diyet başlamaları ve bu diyetin gerçekçi sürdürülebilir olması gerekir. Peki bu diyet kalorisi neden bu kadar önemlidir ve biz bu kaloriyi nasıl buluyoruz? Ondan bahsedeceğim? Biz diyetisyenler bazı formüllerle.

Kalori hesaplıyoruz yani metabolizmaları buluyoruz, ve en fazla Haris Benedict formülü dediğim formülü kullanıyoruz. Onun dışında analiz cihazları dediğimiz yağ kas oranını ölçen cihazlar da bazı formüllerle metabolizma hızınızı bulabiliyorlar. Ama hastalıklarımız ilaç kullanımı ve birçok etkeni hesaba katmadıkları için kişiye özel bazen olamayabiliyor.

kalori diyeti nedir dusuk kalori diyeti 150x150 Kalori Diyeti Nedir? Düşük Kalori DiyetiMetabolizma hızının gerçeğini ölçen cihazlar, oksijen kullanımı ile metabolizma ölçebiliyor. Böyle bir cihaz var ama bu cihazlar hem çok pahalı, hem giderleri var, ve ölçüm zorluğundan dolayı da Türkiye’de çok az yerde kullanılabiliyor. Ben bu cihazın ölçüm doğruluğundan dolayı ve buna çok önem verdiğim için 8 yıl boyunca bunu kullandım. Hatta bu ölçümlerle Tübitak proje kapsamında yapay zekayı da kullanarak yeni hesaplama modelleri oluşturduk ve bu modeller doğruluk gücü adına Haris Benedict formülünü geçti.

Gittikçe daha doğru metabolizma hızları bulunabildiği için çok seviniyoruz açıkçası, ve bununla ilgili konuşmamız var. Peki biz bu ölçümleri doğru yapmazsak ve düşük kalorili bir diyet uygularsak ne oluyor? Kas kaybediyoruz. Kas kaybetmek öyle sandığınız gibi basit bir şey değildir. Çünkü bizim sadece kolumuzda ve bacağımızda kas yok.

Kalbimizde tamamen kastan oluşuyor ve kas kaybetmek ölümcül olabilir. Sadece bu da değil düşük kalorili diyet yaptığınızda, verdiğiniz kiloları fazlasıyla geri alırız. Çünkü bizim mağara insanı genlerimiz var. Yetersiz beslendiğimiz de beynimiz diyor ki kesin dışarıda savaş var, kıtlık var ya da hastalık yiyecek yok. Yavaşla 100 trilyon hücreye bu uyarı gidince ne oluyor? Metabolizmamız yavaşlıyor ve yağ depolama hızı artıyor. Sağlıklı ve mutlu bir gün dilerim.

Yorum Yaz

+ 38 = 40