Jinekolojik Kadın Kanserleri Ve Tedavi Yöntemleri

JİNEKOLOJİK KANSERLER

Kadın kanserleri yani jinekolojik kanserler rutin kontroller sayesinde erken teşhis edildiğinde yeni yöntemler ve yeni tekniklerle beraber çok daha kolay ve hızlı tedavi edilebiliyor. Jinekolojik kanserlerin başlıca özellikle rahim içi kanseri, endometrium kanseri. Bugün dünyada en sık görülen jinekolojik kanser. Onun dışında yumurtalık kanserleri, rahim ağzı kanserleri, tüm kanserler olmak üzere. Pek çok ekolojik kanserler maalesef var. Bu kanser oluşumlarının birçok sebebi var.

Burada özellikle rahim içi için risk faktörleri nedir? Örneğin doğurmamış emzirmemiş olmak, erken adet görmeye başlamak, geç menopoza girmek. Onun dışında bayanlar arasında çok yaygın olan polikistik över sendromu gibi yumurtlama bozukluğu ile giden hastalıkların uzun dönem risk faktörü yaratabilecek bir faktör yine kontrolsüz östrojen kullanımı. Bunlar başlıca risk faktörleri bir hastanın özellikle doğumu varsa doğum sayısı fazlaysa emzirme dönemi fazla ise özellikle yumurtalık ve rahim kanseri için koruyucu etkisi var.

Bunun kadınlar da en sık görülen kanser türlerinden biri rahim ağzı kanseri, erken teşhis ve kanser oluşumu engellenebilir. Duymaz kanseri şu an dünyada engelleyebilen, önlenebilen aşısı olan tek kanser türü rahim ağzı kanserinin sayısında ciddi bir düşüş var. Bu aslında bir sağlık sisteminin dünyadaki sağlık sisteminin büyük başarısı. Çünkü artık rahim ağzı kanseri taranabilir ve dediğim gibi sebebi bilinen bir faktör çünkü altında yatan problem papilloma virüs bu enfeksiyon aldığımız zaman bugün alsam yarın kanser olmayız.

jinekolojik kadin kanserleri ve tedavi yontemleri 150x150 Jinekolojik Kadın Kanserleri Ve Tedavi YöntemleriBunun için yaklaşık bir virüsü aldıktan sonra ortalama 10 ila 15 yıl arasında bir süreç var. Yani bizim onu tedavi etmek için 10:15 yıllık bir süremiz var. Bunu yakalayıp tedavi etmek için çoğunlukla rahim ağzı kanserine sebep olan hpv virüsünden kurtulmak ve korunmak çok kolay. 12 yaşından itibaren kız çocuklarına bu virüsten korunmak için aşı yapılabiliyor. Bazı ülkelerde Avustralya’da bazı ülkelerde erkek çocuklarında da çünkü sadece bayan da rahim ağzı kanseri yaptı.

Aynı zamanda genital siğillere sebep olabiliyor. Hem bayan hem erkekte artık bazı ülkelerde normal bizim rutin aşı takvimi gibi aşı takvimine girdi, erkek çocuklar bulunuyor. Erken teşhis hayat kurtarıyor dediniz rutin kontrollerde çok önemli. Hocam kadınlar ne zamandan sonra rutin kontrole gitmeli sizce? Evet, yani rutin kontroller kesinlikle çok önemli çünkü diğer kanserlerimiz de her zaman böyle maalesef erkenden yakalayamıyoruz. Aslında kanser değil geç teşhis problem yaratıyor. Erken teşhis ettiğimiz zaman her türlü kanseri çok basit müdahalelerle gerekiyorsa cerrahi ile ilaçlarla tedavi edebiliyoruz.

Hani şikayetim yok, kontrole gitmedim. Son derece yanlış çünkü şikayet çıktığı zaman evet onu da tedavisini yapıyoruz ama çok daha zahmetli ve hasta için çok daha sıkıntılı bir tedavi oluyor. Dolayısıyla mutlaka, mutlaka şikayet yoksa yılda bir kez en azından risk faktörü yoksa mutlaka hekime gidip jinekolojik muayene olması gerekiyor. Çünkü şüpheli bir kitle bulunduğu zaman hemen tedavisi yapılabilir. Regl olmaya başladıktan sonra ağrılı regl olan kızların mutlaka ,mutlaka muayene olmasında fayda var.

Çünkü endometriozis diye böyle ağrının renkli olmaya giden bir hastalık var ki kontrol altında tutmak efendi çikolata kistleri oluşmasın, ileride sıkıntı yaratmasın diye tedavi etmek gerekebilir. Teknolojinin gelişmesi ile jinekolojik kanserlerin tedavi seçenekleri de arttı. Şimdi laparoskopik ve robotik yöntemlerle ince kameralarla ince aletlerle girip yaklaşık 5 kilometrelik 34 tane kesi yapıp tamamen son derece konforlu. Hasta için de bizim için de ameliyatlarını gerçekleştirerek hastaları sağlıklarına kavuşturuyor ve hastaların günlük yaşamına dönme süresi çok, çok kolaylaşıyor. Normal basit bir kist ameliyatı olmuş gibi oluyor. Aslında kocaman bir kanser ameliyatı oluyor.

Yorum Yaz

84 + = 91