İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?

İNSÜLİN DİRENCİ

Merhaba bugün son çalışmalar ışığında insülin direncinin de nasıl bir beslenme stratejisi uyguladığımızdan bahsedeceğim. Bu benim uzmanlık alanımda olduğu için 10 yıllık danışan tecrübemle şunu gördüm, eğer danışanların insülin ve insülin direnci ne olduğunu anlayabilirler ise beslenme tedavisi çok daha gönüllü olabiliyorlar.

Öncelikle insülin nedir? İnsülin pankreastan salgılanan bir hormondur ben insülin hormonunu bir anahtara benzetiyorum. Hücrenin kapısını açarak kandaki şekerin hücre içine koyar. Fazla şekeri kandaki fazla şekilde karaciğeri götürerek öncelik oje ne sonra yağa dönüştürür? Ancak insülin hormonu profile motorlar dediğimiz hastalıkta yapan bir hormondur. Özellikle şeker hastalığı, kalp damar hastalığı, bazı kanserler ve hatta alzaymır bile yüksek risk faktörüdür. Bu yüzden kanda kadınlarda 5, erkeklerde 7 birim olmasını istiyoruz.

insulin direnci nedir insulin direnci belirtileri nelerdir 150x150 İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Belirtileri Nelerdir?Peki insülin direnci nedir? Hücrelerimizin bu anahtara yanıt verememesidir. Peki hücrelerimiz neden insülin duyarsızlığı aşır çünkü yaralanmıştır. Bilimsel olarak bunun toxicity denir. Hücrelerimiz neden yağlanır? Sağlıksız beslendiğimizde hareketsiz yaşadığımızda stres ve uykusuzluktan çok fazla arayan yapmaktan trans yağlar kullanmaktan yağlanır. Peki biz insülin direncinin tıbbi beslenme tedavisine ne yapıyoruz? Öncelikle karbonhidrat değeri niyetinin yavaş yavaş azaltmaya başlıyoruz.

Eğer kişi 78 öğün ile besleniyorsa önce bunu 34 öğüne sonra 2 öğüne düşürerek burada sabitlemeye çalışıyoruz. Heyetin genel yağ içeriğini yağ örüntüsünü düzeltiyoruz. Şeker ve unlu mamülleri mutlaka diyetinden çıkartıyoruz. Hatta meyveleri bile yavaş yavaş azaltmaya başlıyoruz. Eğer bu geçişler kademeli olmazsa kişide karbonhidrat yoksunluğu oluyor ve beslenme tedavisine tepki verebiliyor. O yüzden yavaş geçiş bizim için her şeyden önemli ve son olarak da aç karnına egzersiz yapmasını istiyoruz. İnsülin ve şekerin düşürülmesi için yapılan çalışmalara göre insülin direnci hatta şeker hastalığı da yaşam tarzı değişiklikleriyle kalıcı bir şekilde kontrol altına alınabiliyor. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

1 + 5 =