İnme (Felç ) Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnme dediğimiz beynin beslenmesindeki problem veya bir şekilde kanamayla ortaya çıkan yine bu beslenme sorunu beraberinde getiren problem stok diye biz adlandırıyoruz veya ingilizce adı o söylenmesi şekilde o ve değişik yaş gruplarında farklı oranlar da görülebiliyor doğal olarak inmenin. Şöyle söyleyeyim, tüm dünya da ülkemizde 3 aşağı 5 yukarı aynı kalp damar hastalıklarından ölümlerin üçte biri, koroner kalp hastalıkları gibi kalp damarları ilgilendiren hastalıklardan diğer üçte biri de bu inme benzeri hastalıklardan kaynaklandı. Bu inme olayı pıhtı atması veya bir şekilde kanamanın olması ile ortaya çıkıyor.

İkisinin ayrımı son derece önemli. Tedavinin takibi açısından onun için bizim inme ile gelen hastalar da genellikle hastanın öyküsü kullandığı ilaçlar yaş grubu mevcut kalp hastalığının olup olmaması çok önem taşımaktadır. Çünkü inme de bahsettiğimiz o putun kaynağı büyük oranda büyük atar damarlardan kaynaklanmakta, üçte bir oranın da kalpten kaynaklanan bilmekte. Onun dışında diğer bazı faktörler de rol oynayabilmektedir. Bizim şah damarı dediğimiz karotis damarı yine bu damarlar da öne çıkmakta. Genellikle de bizim dikkate aldığımız bölümler bu büyük atardamarlar, şah damarları ve kalp oluyor.

inme felc belirtileri nedir tedavisi nasil yapilir 150x150 İnme (Felç ) Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?İncelemeler de o nedenle o yönde yapıyoruz. İnme ile gelen hastalarda bunlardan hangisi etken ise önemli olan o etkinin tekrar ortaya çıkmaması için önlemlerin alınması şeklinde ortaya çıkıyor. Eğer pıhtı söz konusuysa o zaman kan sulandırıcı ilaçlarla biz hastaya öncelikle baştan cilt altı veya damardan verilen kan sulandırıcı ilaçlar takibinde ağızdan kullanılan bazı ilaçlar ki onların seçenekleri son yıllarda epey arttı. Hastaya göre yine belirlenen bir puanlama sistemiyle verilen ilaçlardır. Bunlar hastanın birincisi kanama riski veya pıhtılaşma riski hangi grupta fazla ise ona göre ve mevcut hastalıkları ile değerlendirilip ona göre bir puanlama ile hastanın tedavisini yönlendirebiliyoruz.

Yorum Yaz

+ 26 = 30