İdrar Kaçırma Ve Sebepleri

Bugün sizlere idrar kaçırmadan bahsedeceğim. Kadınların sosyal yaşamlarını, günlük yaşamlarını oldukça olumsuz etkileyen ve kadınlarda psikososyal problemlere yol açan, oldukça sık karşılaştığımız durumlardır. İdrar kaçırmaları biz genellikle 2 gruba ayırıyoruz. Öksürme, hapşırma, ıkınma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda gördüğümüz stres tipi idrar kaçırma, ikinci grupta ise ani tuvalete çıkma hissinin belirdiği tuvalete yetişememe ile kendini gösteren bizim kliniklerimizde ölçüm kontinans diye bahsettiğimiz idrara çıkma tipi olarak adlandırıyoruz.

idrar kacirma ve sebepleri 150x150 İdrar Kaçırma Ve Sebepleri

Bir de her 2 tipin aynı kadınlar da birlikte görüldüğü mix tipte yani karma tipte idrar kaçırma mevcuttur. Idrar kaçırmanın sıklıkla sebepleri arasında zor doğumlar menopoz ilerleyen yaş nedeniyle pelvik kas dokusunun ve pelvik bağ dokularının zayıflaması, obezite, kabızlık, diyabet gibi sebepleri sayabiliyoruz.

Sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları da idrar kaçırmalara sebep olabilmektedir. Eğer obezite varsa ona göre zayıflama tedavileri, idrar yolu enfeksiyonu varsa ilaç tedavileri östrojen hormonunun azalmasına bağlı durumlar söz konusu ise östrojen tedavileri yine idrar kaçırmaya yönelik bir takım ilaç tedavileri ve pelvik kas dokusunu güçlendirici kegel egzersizleri ve mesane eğitimi tedavileri önerebiliyoruz. Hafif orta ve miks tipte idrar kaçırma tedavilerinde.

Genellikle biz lazerle tedavi uygun görüyoruz. Lazerle idrar kaçırma tedavilerinde herhangi bir kesi bulunmamaktadır. Ağrı ve acı olmaz. O nedenle herhangi bir anesteziye gerek duyulmamaktadır. Lazerin termal ısı etkisi ile kollajen bağ doku üretimi artmakta ve mesaneyi yerinde tutan pelvik kas dokularında sıkılaşma meydana gelmektedir. Lazerle idrar kaçırma tedavileri en fazla 20-25 dakika kadar sürer. Ortalama 6 hafta arayla 3 seans uygulama yapılmakta olup işlem sonrasında hastalar hemen günlük yaşantılarına geri dönebilmektedirler.

Herkese mutlu sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

+ 11 = 17