Helikobakter Pilori Nedir Belirtileri Tedavisi

Aslında mide ülseri Serlerine söylemek isteriz ki hep bunların içinde döner veya oniki parmak ülserleri çok medya üzerinden çok daha sıktır. En başta nedeni yine gastrite yol açan helicobacterpylori enfeksiyonudur ve mide ülseri yine gastrikten biraz daha farklı olarak oradaki zararın iltihabın daha derin katmanlara doğru ilerlemesi ile oluşur. Mide üzerinde hastanın çeşitli şikayetleri olabilir.

Burada ağrı en önemli hastanın geliş sebebidir. Özellikle kitaplarımızda yazan gece uyandıran sabaha karşı uyandıran yemekle geçen ağrı bizim içinde mide üzerine pek krizlerin en önemli göstergelerinden biridir. Buradaki ülserin kanamasına bağlı olarak hastada kansızlıkla gelebilir. Bulantı ve kusmala da gelebilir. Artık çok görmüyoruz peptik ülser komplikasyonlarını çünkü neden helicobacterpylori erken teşhis edip tedavi edince ülser geçiyor ve yenileyemiyor. Benim ihtisas zamanlarım da biz mide ülserleri peptik üzeri kronik tekrarlayan arada alevlenmeler ile gider ve komplikasyonlarla seyreden hastalık olarak bilirdik.

helikobakter pilori nedir belirtileri tedavisi 150x150 Helikobakter Pilori Nedir Belirtileri Tedavisi

Helicobacterpylorienin bulunması ve varlığı bu bilgimizi tamamen değiştirdi. Artık biliyoruz ki helikobakterpilori. Tedavi ettiğimizde mide ülseri geçiyor. Batıda çok az Türkiye’de yüzde 15-17 gibi tekrar helicobacterpylori enfeksiyonu gözüküp tekrar üzere çok nadir sebep olabiliyor. Helicobacterpylori enfeksiyonu mide üzerinde peptik ülserler de birinci faktör diğer faktörler yine kansere yol açan nonsteroid d, antrepo, motorlar, ağrı kesiciler, hele ağrı kesici artı helicobacterpylori enfeksiyonu bir artı 12 değil mi? D ye verdiği zarar üç gibi çok daha fazla birlikte zarar verici etkilerini topladı. Toplatıp daha fazla zarar verebiliyorlar. Sigara yol açabiliyor, stres yol açabiliyor.

Fakat politik üzerinden şüphelendiğiniz de yine buna yol açan faktörleri bulup eğer bize alarm eden hastanın işte yine çok fazla ağrısı, bulantı kusması gibi şikayetler varsa mutlaka gastroskopi yapıp ülseri teşhis edip helicobacterpylori enfeksiyonu varsa onu teşhis edip tedavi etmeyi gayet önemli bulup altını çiziyoruz. Onikiparmak bağırsağı değil de mide ülserine belli bir oranda kanser ve kanser olabileceğini aklımızda tutmamız lazım. Ülser çevresinden biyopsiler alabiliyoruz ve bazen daha yakın bir takipte. Evet. Hastayı tekrar gastroskopiya ya çağırıp üslerin tamamen iyileştiğinden emin olmak istiyoruz. Artık eskilerde görülen mide ülseri komplikasyonları gözükmediği için aslında helicobacterpylori enfeksiyonu üstel komplikasyona ait operasyonları oldukça azalttı.

Yorum Yaz

− 1 = 1