Hayvan Fobisi Nasil Yenilir

Özge hanım, yaşadığı bir olay nedeniyle kedilerden çok korkmaya başlamıştı. Hatta bu korku nedeniyle artık sokağa çıkamaz hale gelmişti ama aldığı destek sayesinde Özge hanım şimdi tam 8 tane iran kedisi var. En çok kedi köpek gibi hayvanlar uçak korkusu, kapalı yer fobisi, asansör korkusu gibi korkular birde sosyal fobi en sık rastladığım fobiler arasında yer alıyor. Genel de fobiler özellikle çocukluk döneminde yaşanılan bir olay sonucu oluşuyor.

Beynin o anda onu bir tehlike olarak algılayıp bunu bu şekilde öğreniyor ve bu öğreti eğer düzeltilmezse bir ömür boyu o küçücük kedilerden bile kişiler korkmaya devam ediyor. Bu fobi Özge hanımın sosyal hayatını büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Kedi ile yaşamayı bırakın, kediyi aynı ortamda olma korkusu bile ona yetiyordu. Yani artık hayatını gerçekten çok etkilemişti.

hayvan fobisi nasil yenilir 150x150 Hayvan Fobisi Nasil YenilirArkadaşlarımla dışarıda görüşemiyorum hani o ayağına değer korkarsın, masayı havaya kaldırsın, çünkü öyle birkaç kazası oldu. Özge hanım bana geldiğinde tam bir kedi fobisinin tipik özelliklerini sergiliyordu. Aynı ortamda bulunması mümkün değildi. Hayalet dediğimde dahil çığlık atabiliyorum. Özge hanım kedi fobisini yenmeye karar verdi ve kişisel gelişim uzmanından destek aldı. Kediyi bir dönem tehlike olarak algılayan beyin, eğer öğretebilirsek bu kez de kediyi ya da köpeği ya da uçak korkusunu gayet rahatlıkla aşıp örneğin kediyi çok sevilecek bir hayvan olarak algılayabiliyor.

Yeter ki beynimize öğretebilelim. Bunu aslında çok sıra dışı bir şey yapmıyorum. Sadece beynimizin bir fonksiyonunu ben destekliyorum. Devreye sokuyorum yani yeniden öğreniyor. Beyin aslında fobileri olanlar yaklaşık 6 seanslık destekle bu fobilerini yenebiliyor. Yeter ki üstüne gitsinler böyle korkuları fobileri olan kişiler kesinlikle bilsinler ki bu korkularını arkalarında bırakıyorlar. Hayvan fobisi olanların mutlaka yardım alması gerektiğini düşünüyorum. Yardım alıp korkuyu kesinlikle alt edeceklerine inanıyoruz.

Yorum Yaz

6 + = 16