Hamilelikte Varis Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Varis Tehlikeli Mi?

Varis ve hamilelik evet, hamilelik gerçekten varis için çok fena bir dönem. Varis olmayanlar da zaten bacaklarda şişlik, ödem şeklinde mutlaka görüyoruz ve ince ince kılcalların çok fazla oluştuğunu görüyoruz. Varis olmadığını zannedip hamilelikten sonra ameliyatlık varisleri ortaya çıkanları görüyoruz. Varis olup hamile kalıp üzerine çok ciddi ve hamilelik boyunca artan varisleri olup ondan sonra çok ciddi problemler yaratanları görüyoruz.

Eğer ki varis yoksa bütün hamilelere benim önerim mutlaka ve mutlaka bir varis çorabı ile, kompresyon çorabı ile hamilelik süresince kendilerini korumaları ama eğer varisleri varsa ve hamilelik planlıyorsa, bizim önerimiz hamilelikten önce varisleri tedavi ettirmek, ameliyat, sektör terapisi. Damarın büyüklüğüne göre neyse yani ana patoloji neyse onu halletmeleri.

Ondan sonra hamilelik planlamaları ve eğer ciddi varisleri yok, ama ihtimal dahilinde işte belki de biraz ağrısı var, bir şeyi var, ama henüz hiç öyle muayene olmamış, bir şey olmamış o zaman dediğimiz gibi varis çoraplarıyla kendilerini korumaları gerekiyor. Hamilelik süresince varis tedavisi biz çok zorda kalmadıkça yapmıyoruz. Yani işte bir ameliyat planlaması ya da sektör terapi hamilelik süresince yaptığımız bir tedavi değil. O yüzden hamilelikte yapılması gereken en önemli şey varis çorabı giyip kendisini korumak, basıncın, ödemin giderilmesi için bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmak.

Bebek büyüdükçe zaten ilk kez ana mekanizmada, aşağıdan yukarıya kan kalbe dönemiyor. Bebek karın içerisinde büyüdükçe, karın içerisinde bir basınç yaratıyor. Zaten bu işi zorlaştırıyor. Aynı zamanda hamileliğin kendisi zaten dolaşan kan hacmini de fazlalaştırıyor. Daha büyük bir hacim var. Daha büyük bir dolaşım var ve aşağıdan yukarı gidemeyen bir kan sistemi var.

Öyle olunca gebelik boyunca varisler daha kötü hale gelebiliyor.

hamilelikte varis ve dikkat edilmesi gerekenler 150x150 Hamilelikte Varis Ve Dikkat Edilmesi GerekenlerNe zaman varis tedavisi yapıyoruz?

Hamilelik bittikten ve 6 ay geçtikten sonra, 1-6 ayı bekliyoruz. Bu 6 ay içerisinde vücut kendi eski formuna dönüyor işte. Volüm değişim normal haline geliyor. Bacak kendini toparlıyor, vücut biraz kendini toparlıyor. Ondan sonra biz yeniden bir değerlendirme yapıp, yeni tedavi yapacağımızı planlaya biliyoruz. Bu süre içerisinde de en riskli dönem ise lohusalık dönemi oluyor.

Hamilelikte Vajinal Varis Tehlikeli Mi?

Çünkü lohusalık dönemi hem hacimlerinin çok değiştiği bir dönem, hem de hormon dengesinin çok değiştiği bir dönem, özellikle bu dönemde tam doğum öncesinde ve doğumdan sonraki hormonların değiştiği dönemler varise eğilim artıyor. Varisli damarlarda pıhtı oluşabiliyor bu dönemlerde yine. Evet, hastaların çok uyanık olması en ufak bir şüphede erkenden doktora başvurmalarını öneriyoruz.

Ve ne olur erken hareket edip sürekli yatma kısmından, eğer tabii bir sorun yoksa yatmayı hemen hareketlenmeleri hemen ayağa kalkmaları, hemen yürümelerini ve giyebildikleri kadar varis çorabı giymelerini mutlaka ve mutlaka öneriyoruz. Hamilelik süresince olan varis problemlerin de bir başka konu da genital bölgede oluşabilecek varisleridir.

Yeni genital bölgede varis olduğunda, kimi zaman bunu çok yakından takip etmek gerekir. Hem kadın doğumcu, hem kalp damar cerrahı olarak. Çünkü bunlar doğuma yaklaştıkça büyüyecek ve bazen öyle olur ki hastanın normal doğum yapmasına izin veremeyebiliriz. Çok fazla kanamaya sebep olabilecekleri için onu doğuma yakın dönemde öyle takip ediyoruz. Mesela hastalarımızı doğuma yakın dönemde tekrar görüp sezaryen ya da normal doğum yapılabilir mi, yapılamaz mı diye karar vermek gerekiyor. Zaten hep bu sebeplerle, yani bunları düşünerek ve bunları öngörerek, eğer bir varisiniz varsa hamilelikten önce mutlaka tedavi ettirin ki hamilelik süresince böyle sorunlarla karşılaşmayın diye söylüyorum.

Yorum Yaz

11 − 6 =