Gonartroz Diz Kireçlenmesi Ve Protez Ameliyatı

Merhaba ben operatör dr. Mustafa Ayaz ortopedi ve travmatoloji uzmanıyım. Size gonartroz dediğimiz diz kireçlenmesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Gonartroz dediğimiz kireçlenmesi diz ekleminin bozulması anlamındadır. Şöyle gösterecek olursak, bu bir dizi maketi üzerinde normalde kemik biter ve üzerine kıkırdak kaplar ve bu kıkırdağın normal şartlarda bembeyaz, pürüzsüz ve kaygan olması lazım. Bakın buraya baktığımızda kıkırdağı tamamen dökülüp kemiğin ortaya çıktığını görüyoruz işte. Kireçlenme dediğimiz olay budur.

Yani kıkırdağın parçalanıp yok olmasıdır. Yani çaydanlığın kenarında kireç tutmasıyla karıştırılmamalıdır. Buradaki kireçlenme bir hata biridir. Asıl olay kırdan parçalanıp yok olmasıdır. Belli bir yaştan sonra bu dökülen kıkırdağı eski haline getirecek bir teknik veya bir ilaç ne yazık yoktur. Bunun kesin tedavisi protez dediğimiz ameliyattır. Yani bu kıkırdakların kesilip atılıp yerine yukarıya bir metal aşağıdaki kıkırdakları da kesip atıyoruz, oraya da bir metal koyuyoruz.

diz kireclenmesi ve protez ameliyati 150x150 Gonartroz Diz Kireçlenmesi Ve Protez AmeliyatıOrtadaki menüsküs yapılarını ve ön çapraz bağda tamamen çıkartıp burada bir plastik koyuyoruz ve hareket 2 metal ve plastik üzerinde oluşmaktadır. Özellikle halk arasında bilinen bir yanlış var dizin kapağın değiştikten sonra dizin oynamaz diye bir yaygın yanlış söz konusu.

Bunun da bir tek nedeni var. Ameliyattan sonra bu dizi özellikle rehabilitasyon uygulamak çok önemlidir. Hemen ertesi gün başlayıp s dediğimiz cihazlarımız vardır. Biz hemen hastayı o cihaza bağlarız ve 3-4 günde hastayı rahatlıkla oturabilecek ve tekrar düzeltebilecek seviyeye getiririz.

Bunu diz protezi gerçek diz protezi üzerinde göstermek istiyorum. Resimde gördüğümüz komponentler gerçek diz protezdir. Bu üstteki parça alttaki parça ve aradaki plastik dediğimiz yüksek moleküler play ağırlıklı polietilenin görüldüğü üzere bunların hareket etmemesi için hiçbir neden yoktur. Buradaki en önemli olay ameliyat sonrası rehabilitasyon sizlere bugün biz artık uzun da en etkin tedavi yöntemi olan total diz protezi ameliyatlarını anlattım.

Yorum Yaz

− 5 = 4